W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku wartość przekazów pieniężnych wysłanych na Ukrainę przez ukraińskich imigrantów zarobkowych wyniosła 9,7 mld dolarów. Do końca roku ma ona sięgnąć 11,5 mld dolarów.

Jak napisała w czwartek Ekonomiczna Prawda, takie liczby podał na briefingu zastępca szefa Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Dmytro Sołohub.

„Jeśli chodzi o prywatne przekazy z zagranicy, na razie aktualna wartość za 10 miesięcy wynosi 9,7 miliarda dolarów” – mówił Sołohub zauważając, że w tym samym okresie roku poprzedniego wartość przekazów była o 7 proc. niższa. “Na koniec roku spodziewamy się 11,5 miliarda dolarów” – powiedział zastępca szefa ukraińskiego banku centralnego.

Sołohub wyraził opinię, że podane liczby świadczą o spowolnieniu tempa emigracji z Ukrainy.

Przypomnijmy, że według obliczeń NBU w 2018 roku wartość prywatnych przekazów pieniężnych od migrantów zarobkowych, które trafiły na Ukrainę, wyniosła 10,88 mld dolarów, czyli o 17,5 proc. więcej, niż rok wcześniej. Najwięcej przelewów, 1/3 całości, pochodziło z Polski. Ukraińscy migranci przekazali w ten sposób w 2018 roku na Ukrainę 3,626 mld dol. (około 13,9 mld zł). To o 16,4 proc. więcej, niż w 2017 roku.

Statystycy Narodowego Banku Ukrainy obliczali, że wielkość przekazów od imigrantów zarobkowych sięga równowartości 7,5 proc. PKB Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Emigranci wysyłają z Polski za granicę więcej pieniędzy niż Polacy zza granicy do kraju

Kresy.pl / Ekonomiczna Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. 11m
    11m :

    To dobrze. Zyskała Polska, bo ludzie z UA robią dobre remonty budynków w Polsce za niewielkie pieniądze. Bez nich polska gospodarka załamałaby się. Niech teraz zyska też Ukraina. Po co mają być pod butem Putina, skoro to tacy sami ludzie jak i my. Trochę uczciwości w artykułach – zalecam. Propaganda już nie jest potrzebna.