Polacy pracujący m. in. na Wyspach Brytyjskich wysyłają coraz mniej pieniędzy do Polski, a Ukraińcy pracujący w Polsce – coraz więcej na Ukrainę.

W pierwszym kwartale tego roku cudzoziemcy pracujący w Polsce, w tym głównie Ukraińcy, przesłali do swoich krajów ponad 4,3 mld zł. Oznacza to wzrost o dwie trzecie w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. W całym 2016 sami Ukraińcy wytransferowali do swojego kraju 5 miliardów złotych.

Kwota wysłana w pierwszym kwartale tego roku przewyższa o 2 mld zł wysokość przelewów Polaków do Polski. Do tego czasu, deficyt w tego rodzaju został zanotowany jedynie dwukrotnie – w pierwszym i ostatnim kwartale 2016 r. Eksperci wskazują jednak, że nigdy nie był tak wysoki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad milion pracujących w Polsce Ukraińców wytransferowało za granicę 5 miliardów złotych

Bilans transferowy staje się ujemny. Na tym – przy założeniu, że np. pieniądze, które są przelewane za granicę, zostałyby w kraju wydane na konsumpcję – budżet państwa nie zyskuje – podkreśla ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

Ta tendencja może w kolejnych kwartałach narastać, jeśli spojrzymy na napływ cudzoziemców na nasz rynek pracy – dodała Petka-Zagajewska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraiński ekspert: do końca tego roku w Polsce będą już 2 mln Ukraińców

W tym samym czasie według danych Ministerstwa Finansów spada wysokość wpływów z transferów Polaków z zza granicy. Eksperci resortu szacują, że spadek wynika z zadomowienia przez naszych rodaków w ich miejscach zamieszkania.

Najwyższe transfery mieliśmy w latach 2007–2009. Później jednak te wyniki już nie były tak dobre – podkreśla cytowana już ekonomistka. Od 2011 r. wysokość pieniędzy przelewanych do Polski jest właściwie niezmienna. Polacy, którzy wyjechali, ściągają tam swoje rodziny. Dodatkowo im dłużej trwa emigracja, tym skłonność do transferów w naturalny sposób spada – tłumaczy zjawisko Marta Petka-Zagajewska.

CZYTAJ TAKŻE: ZPP chce zalegalizowania pobytu wszystkich Ukraińców w Polsce

Ośrodek Pew Research Center na podstawie informacji pozyskanych biura demograficznego ONZ przekazał, że liczba Polaków, którzy wyjechali z Polski tylko do krajów UE, wynosi niemal 3,5 mln osób. Stanowi to 8 proc. populacji kraju.

kresy.pl / dziennik.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply