Związek Przedsiębiorców i Pracodawców chce ustawowego zalegalizowania stałego pobytu w Polsce wszystkich Ukraińców, a także Wietnamczyków i Białorusinów. Przedstawiciele ZPP twierdzą, że będzie to dobre dla polskiej demografii i gospodarki.

„Proponujemy, żeby – na wzór reaganowskiej ustawy z 1982 r., która legalizowała (pobyt – red.) wszystkich Polaków w USA – wszystkich obywateli ukraińskich, którzy przebywali tu w danym okresie, zalegalizować, dać im prawo pobytu, z wydłużoną do 15 lat możliwością starania się o obywatelstwo polskie”– powiedział podczas konferencji prasowej prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany przez PAP. Jego zdaniem, legalizacja ich obecności jest w interesie Polski, z uwagi na prognozy demograficzne i sytuację polityczną w Europie. Dodał, że „na poziomie wiceministerialnym”pomysł ten spotkał się z przychylnymi reakcjami. „Będziemy dalej do tego polityków nakłaniać”– zadeklarował Kaźmierczak.

Ustawa w tej sprawie miałaby obejmować także Białorusinów i Wietnamczyków. Jak argumentował szef ZPP, osoby tych narodowości są „preferowane ze względu na pracowitość i bezproblemową asymilację”.Podkreślił, że Ukraińcy to bardzo wartościowi imigranci, którzy jego zdaniem łatwo się asymilują, nie potrzebują nauki języka czy nauki zawodu. Przekonywał również, że Polsce potrzebny jest „anglosaski cynizm” w kwestii prowadzenia polityki imigracyjnej. Zdaniem ZPP do 2025 roku Polska powinna przyjąć 5 mln imigrantów.

Przedstawiciele ZPP uważają, że uregulowanie obecności Ukraińców w Polsce byłoby dobre dla gospodarki. Przy założeniu, że 85 proc. imigrantów ze Wschodu podejmie pracę, roczne wpływy do budżetu z tytułu podatków PIT i VAT oraz składek emerytalnych mogłyby wynieść nawet 9 mld zł. Szacuje się, że w Polsce przebywa obecnie ok. miliona Ukraińców. Legalnie zatrudnionych jest 650 tys. Liczba zatrudnionych nielegalnie oscyluje w szerokich granicach 30 -270 tys.

PAP / tvp.info / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. azar
  azar :

  Czy tego goscia pojeb..ło. Dać im jeszcze mieszkanie i samochód.
  Koleś studiował 2 lata w Tarnopolu na Ukrainie. Przez ten pobyt tam odwaliło mu tylko psychicznie przez tych ukrów jeban.ch Takiego powalonego narodu to jeszcze nigdy nie spotkał. Wiele by Wam mógł o nich poopowiadac z zycia wzięte. Rzucił szkołe bo z debilami nie szło wyrobić i wrócił do PL a tu suprise 1 mln banderowców w Polsce robi co chce. Gdzie się nie ruszyc to ukry. Wyjeżdża teraz do Anglii bo nie moze patrzyć co się u nas obecnie dzieje względem tej bandy. Ma do nich wstręt.
  Najlepiej Polaków na zachód wyganiać a w te miejsce ukrów nasprowadzać. Toż ci polityka.
  Nie mówie żeby ich całkiem do pracy nie sprowadzać ale nie w takich ilościach!!!!
  Byłem tam u niego przez 2 tyg więc i ja równiez zdązyłem poznać ich trochę. Bądźcie świadomi, że zachowują się oni u siebie wobec nas inaczej niż będąc u nas.

 2. zefir
  zefir :

  Polska durnota.Czy pokolenia Polaków pracowały i walczyły o dobrobyt banderowców i ich miłośników?Czy celem tej walki było wymiatanie młodych,zdrowych,wykształconych,najbardziej wartościowych Polaków na przysłowiowe Wyspy?To jakaś hiperbzdura nadymana przez egoistyczny ,małostkowy ,partykularny interes tzw.Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.Dla tych nienasyconych ku.asów nacja polska nie istnieje,to taka igraszka którą można poświęcić dla mikro płac najemnych pracowników.Tym przedsiębiorczym antypolakom i debilom polecam nacjonalny solidaryzm pracowniczy Niemców.Dla tzw Związku Przedsiębiorców i Pracodawców liczy się głównie dojenie niskopłatnych pracowników,najlepiej imigranckich pracowników.Oczywiście ci krwiopijcy będą przedstawiać siebie w glorii wielkich bezinteresownych patriotłów-bzdura ,obłuda i hipokryzja.

 3. leszek1
  leszek1 :

  Jezeli w Polsce nie wymaga sie od cudzoziemcow pozwolenia na prace, nalezy natychmiast naprawic ten blad. Oni nie moga tworzyc konkurencji dla Polakow i wypychac ich z ojczystego kraju. Pozwolenie na prace uzyskuje sie automatycznie majac statut legalnego imigranta, lub obywatela Rzeczypospolitej. Nielegalnych nalezy deportowac.

 4. tutejszym
  tutejszym :

  Ukraińcy dostają dach nad głową i pracę na miejscu. Tyrają po 16 godzin dziennie w nie ogrzewanym pomieszczeniu. Praca na akord, zarabiają (2,5 – 3,5) tyś. zł/mc. Bezrobotni Polacy siedzą na dupie i przyglądają się tej ciężkiej fizycznej pracy Ukraińców. Tylko nieliczni z nich decydują się na tą ciężką fizyczną robotę. Przy 8 – 12 godz. dniu pracy zarobią 1200 – 1700 zł/mc. Mają ciężko, Ukraińcy wspierają się a Polacy żrą się pomiędzy sobą.