Przedsiębiorcy korzystają z możliwości zatrudnienia „krótkoterminowego” do 6 miesięcy, które pozwala na obejście procedury uzyskania pozwolenia na pracę.

Przepisy prawne, które pozwalają na obejście konieczności uzyskania pozwolenia na pracę powodują, że Ukraińcy często wracają do pracy w Polsce. Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski przeciętny migrant z Ukrainy był w Polsce już 9 razy, a średnia długość obecnego pobytu wynosi 5 miesięcy.

NBP informuje także, że aż 66 proc. Ukraińców, transferuje zarobione przez siebie pieniądze na Ukrainę. Nie korzystają najczęściej z usług sektora bankowego, a wywożą pieniądze osobiście. Przeciętnie Ukrainiec wysyła do swojego kraju około 1,8 tys. zł co 2-3 miesiące. Według szacunków banku Centralnego tylko w 2015 r. Ukraińcy pracujący w Polsce krótkookresowo otrzymali łączne wynagrodzenie w kwocie 8 miliardów zł, z czego aż 5 miliardów zł trafiła za wschodnią granicę.

CZYTAJ WIĘCEJ:
„Rzeczpospolita”: mamy milion Ukraińców, a potrzeba ich 5 milionów
Ukraińcy popełniają w Polsce coraz więcej przestępstw

Ukraińców najchętniej zatrudniają agencje pracy, oraz przedsiębiorstwa z branży budowlanej, firmy zajmujące się leśnictwem, łowiectwem i rybactwem, oraz te zajmujące się przetwórstwem przemysłowym. Obywatele Ukrainy najczęściej zatrudniani są na umowę zlecenie, w dalszej kolejności na umowę o pracę i umowę o dzieło. Większość pracodawców zatrudnia Ukraińców na maksymalny okres niewymagający wyrobienia pozwolenia na pracę.

kresy.pl / money.pl

Czytaj kolejny artykuł
15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. azar
  azar :

  ale hooj, co tam milion. nam jeszcze 5 milionów trzeba!!! najlepiej zatrzymać ich u siebie dając 500+ i obywatelstwo. mało nam co roku marszy banderowskich po Przemyslu. Obecnie już nawet i w małych mieścinach pełno z zachodniej banderowskiej ukrainy więc proponuję aby stawiali sobie tam pomniki bandery by mogli czuć się jak u siebie bo końcu nam tak zależy na ,,braciach ukraińcach” (od siekier i wideł) i niech sobie i nawet w Pcimiu Dolnym maszerują w swoich koszulach w krawat. związek banderowców w Polsce te pomniki sfinansuje oczywiście za Polskie dotacje. Wyłupiaste oko Targalski już im to załatwi 😉 zatem przyzwyczajacie się już do słynnych okrzyków ,,slava banderlandii, slava”.

  • fiesta
   fiesta :

   Po tych informacjach Polacy powinni teraz lepiej zrozumiec do czego prowadzi pro-UPA-inska polityka zydowskich ekip rzadzacych w Polsce i mam tu na mysli nie tylko PiS, ale rowniez PO-PSL i SLD, co oczywiscie dzieje sie kosztem Polski i Polakow.
   Ale to Polacy w Polsce glosowali na zydow i maja tak jak chcieli.

  • fiesta
   fiesta :

   G.Friedman: To Polska będzie potęgą w Europie, Niemcy – nie ( http://www.fronda.pl/a/friedman-to-polska-bedzie-potega-w-europie-niemcy-nie,84621.html ).
   Polska będzie jednym z głównych potęg Europy. Zupełnie inaczej będzie z Niemcami. Choć to trudne do wyobrażenia, to już wyjaśniam dlaczego tak sądzę. Jeśli przyjrzymy się ich PKB, to 40 proc. z niego stanowią zyski z eksportu. Co to oznacza? Wystarczy, że klienci przestaną kupować ich produkty i mamy przepis na katastrofę. Ona wisi w powietrzu” – mówi amerykański analityk z ośrodka Stratfor, George Friedman, w rozmowie z portalem NaTemat.pl

   Odnośnie Rosji, Friedman zauważa, że „już teraz widać, że powoli zaczynają przegrywać na rynku złóż energetycznych. Wyrosła im poważna konkurencja w postaci Iraku, Iranu, czy Stanów Zjednoczonych. Wystarczy, że oni narzucą konkurencyjną cenę, a odbiorcy, gazu czy ropy zdywersyfikują swoje źródła dostaw i Rosja będzie miała problem. Dla Kremla ten interes stanie się mniej opłacalny”.

   Im słabsza Rosja tym silniejsza Polska. „Będziecie zyskiwać większą niezależność energetyczną. Do tego jesteście bardziej stabilnym gospodarczo państwem od Niemiec. Uważam, że to wręcz niemożliwe, aby wasi zachodni sąsiedzi utrzymali eksport na tym samym stabilnym poziomie, co teraz. Natomiast wasza gospodarka nie ma takich wad, które mogłyby was tak nagle osłabić”.
   (Dopisek fiesta: tu nie zgadzam sie z G.Friedmanem, poniewaz 80% zakladow w Polsce i 90% bankow w Polsce jest wlasnoscia obcego kapitalu, ktory przynosi zyski ich wlascicielom. Ponadto Polska nie rzadza Polacy i Polska nie posiada wlasnej polityki finansowej, ale jest uzalezniona od banku swiatowego, banku europejskiego i MFW, ktore zeruja na Polsce. Do tego nalezy doliczyc zadluzenie finansowe Polski, ktore wynosi ponad 3 biliony zlotych).
   Z analiz Friedmana wynika, że Polska musi rozwijać się terytorialnie. „Pójdziecie na Wschód. To dla Polski coś naturalnego, by w tamtym kierunku się rozwijać. Destabilizacja Rosji spowoduje kryzys w regionie, który spowoduje, że możecie liczyć na zdobycie terytoriów obecnie leżących w jej strefie wpływów, jak np. Białoruś czy część Ukrainy, a nawet w Rosji”. Poza rozwojem terytorialnym Polska ma szansę na bycie liderem „na każdym możliwym polu. Macie dużo złóż naturalnych i świetnie wykształcone siły robocze. Wystarczy sam fakt, że macie więcej informatyków niż inne państwa. Musicie zrozumieć, że jesteście nowoczesną europejską siłą. Macie mnóstwo obywateli, świetny system edukacyjny”.
   Friedman przekonuje nas, Polaków byśmy zaczęli wreczcie dbać o nasze interesy narodowe: „Zaczniecie dbać o swoje sprawy. Będziecie innym dyktowali swoje warunki, a oni będą musieli się do nich dostosowywać, i walczyć o wasze względy. Kiedy stajecie się potęgą, to macie taką możliwość. Możecie przepychać słabszych. Wystarczy spojrzeć na to, co robią Niemcy. Niech pan zauważy, że mówią wszystkim co mają robić. Tyle, że w odróżnieniu od Niemiec, wy macie jeden poważny problem. (…) Jesteście pesymistycznie nastawieni do wielu spraw. Łatwiej wam się wyobraża klęski aniżeli sukcesy. Trochę rozumiem dlaczego, bo wasza historia jest nimi kreślona. Niestety ciągle czekacie na katastrofy, i nie rozumiecie, że czekając na nie sprawiacie, że w końcu nadejdą. Musicie znacznie zmienić swoją mentalność” – zaznacza.
   (Dopisek fiesta: Polacy maja wyprane mozgi propaganda swiecka i koscielna i jeszcze daleko jest Polakom do poznania prawdy, ktora moze ich wyzwolic).

 2. gan
  gan :

  Jeśli zastanowić się nad polityką niemiecką w Europie to nawet widzę pewną analogię od czasów, gdy Polacy jeździli na zarobek do RFN. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski ciułać pieniądze. Wywożą pieniądze do swojego kraju z nadzieją podniesienia stopy życiowej. To teraz trzeba byłoby podnosić im tę stopę życiową naszym eksportem. Przy zręcznej polityce nasza gospodarka zwiększy eksport a kasa do nas wróci. Czy nie tak właśnie działały Niemcy podbijając gospodarczo Europę?

  • fiesta
   fiesta :

   Chyba dopiero sie przebudziles, bo nie wiesz o tym, ze UPA-ina juz dawno zakazala importu produktow miesnych i drobiowych z Polski oraz wprowadzila wysokie cla zaporowe na mieso z Polski (2 dolary od kilograma) i polskie firmy maja ich gleboko w dupie, bo nie beda placic cla tamtejszym UPA-dlincom.
   Natomiast UPA-ina zasypuje Polske zbozem z UPA-iny, bo zydy z PiS na to pozwolili w 2016r i skarzyli sie na to polscy rolnicy, poniewaz przez to spadly ceny skupu zboza w Polsce oraz rynek w Polsce jest nasycony i skupy nie chca skupowac zboza od polskich rolnikow co przynosi straty polskim rolnikom.
   Zydy u wladzy w Polsce prowadza anty-polska polityke i zrecznie oglupiaja naiwnych Polakow, poniewaz Polacy nie znaja prawdy. Bo jesli wezmiemy pod uwage przemysl w Polsce, ktory w 80% jest wlasnoscia obcego kapitalu, glownie niemieckiego i zydowskiego, a 90% sektora bankowego w Polsce jest w obcych rekach i obce banki wywoza dziesiatki miliardow zlotych zyskow z Polski to twoj hurra-optymizm nie powinien byc brany przez Polakow na powaznie, poniewaz Polska jest w zdecydowanej wiekszosci wlasnoscia obcego kapitalu, ktory placi najmniejsze podatki w Polsce- najwieksze podatki placi polski robol, ktory nie mogac wyzyc emigruje z Polski za chlebem do Europy zachodniej lub na kontynent AP. Do tego nalezy dodac zycie Polakow na kredyt i zadluzenie Polski, ktore oficjalnie wynosi ponad 1 bilion zlotych, a nieoficjalnie 3 razy tyle.
   Jesli chodzi o Niemcy to urosly w sile po obrabowaniu prawie calej Europy w czasie II wojny swiatowej – vide slowa H.Himmlera z poczatku 1945r: „Zrabowany majątek jest przeznaczony dla przyszłych pokoleń i na odrodzenie Niemiec” i ten zrabowany majatek Europy posluzyl na odbudowe Niemiec po II wojnie swiatowej….. i tak wlasnie urosly Niemcy do najwiekszej potegi w Europie, podczas gdy Polska byla w 80% zniszczona i okradziona przez szwabow w czasie II w.s. jak i przez kacapow po zakonczeniu II w.s. w Europie (maj 1945r).

   A czy wiesz jak Niemcy podbily gospodarczo i ekonomicznie Polske po 1989r ?