W 2018 roku ukraińscy migranci zarobkowi przelali z Polski na Ukrainę ponad 3,6 mld dolarów, czyli prawie 14 mld złotych, o ponad 16 proc. więcej niż w roku poprzednim – podaje ukraiński bank centralny. To 1/3 wartości wszystkich prywatnych przekazów pieniężnych z zagranicy na Ukrainę, które cały czas rosną.

W sobotę Narodowy Bank Ukrainy (NBU) podał dane dotyczące prywatnych przekazów pieniężnych z zagranicy na Ukrainę. Pochodzą one przede wszystkim od ukraińskich migrantów zarobkowych.

Według NBU, w 2018 roku wartość prywatnych przekazów pieniężnych od migrantów zarobkowych, które trafiły na Ukrainę, wyniosła 10,88 mld dolarów, czyli o 17,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Najwięcej przelewów, 1/3 całości, pochodziło z Polski. Ukraińscy migranci przekazali w ten sposób na Ukrainę 3,626 mld dol. (około 13,9 mld zł). To o 16,4 proc. więcej, niż w 2017 roku.

Kolejnym krajem, pod względem wielkości prywatnych przekazów pieniężnych, jest Rosja (948 mln dol.). W tym przypadku, wartość przelewów znacząco spadła, aż o 26,6 proc. w stosunku do 2017 roku. Trzecie miejsce zajęły przekazy z USA. W 2018 były one o 28,1 proc. wyższe niż w roku poprzednim i wyniosły 870 mln dol.

Z Czech na Ukrainę przelano w ubiegłym roku 846 mln dol., czyli niemal o połowę więcej, niż w 2017 roku. Z Włoch poprzez prywatne przekazy pieniężne do Ukraińców w kraju trafiło z kolei 492 mln dol. (wzrost o 9,8 proc.).

Dane te potwierdzają, że w ostatnich latach co roku wartość prywatnych przekazów pieniężnych docierających na Ukrainę przede wszystkim od ukraińskich migrantów zarobkowych rośnie. W 2017 roku wyniosły one 9,3 mld dol., czyli o 24 proc. więcej, niż w 2016 roku. Potwierdza to również, że głównym krajem dla migrantów zarobkowych z Ukrainy pozostaje Polska.

W 2017 roku informowaliśmy, że Polacy pracujący m. in. na Wyspach Brytyjskich wysyłają coraz mniej pieniędzy do Polski, a Ukraińcy pracujący w Polsce – coraz więcej na Ukrainę. W pierwszym kwartale 2017 r. cudzoziemcy pracujący w Polsce, w tym głównie Ukraińcy, przesłali do swoich krajów ponad 4,3 mld zł. Oznacza to wzrost o dwie trzecie w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. W całym 2016 sami Ukraińcy wytransferowali do swojego kraju 5 miliardów złotych.

Czytaj więcej: Emigranci wysyłają z Polski za granicę więcej pieniędzy niż Polacy zza granicy do kraju

Unian/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz