Trzeci dzień wizyty Emmanuela Macrona w Chinach przyniósł zapowiedź szybkiego sfinalizowania kontraktu dotyczącego 184 Airbusów A320.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że kontrakt na zakup przez Chiny 184 samolotów pasażerskich Airbus A320 zostanie wkrótce sfinalizowany. – podała w środę agencja Reuters. Macrona, który kończy trzydniową wizytę w Chinach zapewnił o tym prezydent Chin Xi Jinping.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak pisze Reuters, wcześniej nie zapowiadano, że dojdzie to takiej transakcji. Według agencji wartość takiej liczby samolotów A320 zgodnie z cenami katalogowymi wynosi 18 mld dolarów. Jeden z francuskich urzędników ujawnił, zastrzegając anonimowość, że do dostawy Airbusów A320 dojdzie w latach 2019 i 2020.

Według słów francuskiego prezydenta Francja chce także sprzedać Chinom Airbusy A350 i A380. Miałoby to nastąpić w najbliższych „tygodniach lub miesiącach”.

Prezydent [Xi Jinping] potwierdził swoje zaufanie do Airbusa i to, że Chiny utrzymają swój wolumen zamówień w najbliższych latach a także utrzymają relację udziałów w rynku Airbusa i Boeinga. – powiedział Macron reporterom.

Reuters wskazuje, że Chiny regularnie dzielą swoje zamówienia na samoloty pasażerskie pomiędzy Europę a USA, jednak ostatnio górę wziął amerykański Boeing, który podczas zeszłorocznej wizyty Donalda Trumpa w Chinach sprzedał Chińczykom 300 swoich maszyn.

Jak pisze agencja dpa, Macron i Xi Jinping podpisali także kilka memorandów o porozumieniu w sprawie współpracy na takich polach jak lotnictwo i energetyka jądrowa. Prezydenci porozumieli się także w sprawie współpracy dotyczącej sztucznej inteligencji, ochrony klimatu i zapobieganiu terroryzmowi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że prezydent Francji przyleciał do Chin z delegacją 50 biznesmenów, w nadziei na uzyskanie większego dostępu francuskich firm do chińskiego rynku. Przemawiając pierwszego dnia deklarował zainteresowanie Francji i Europy chińskimi projektami infrastrukturalnymi i kulturalnymi (Nowy Jedwabny Szlak), o ile będą one przeprowadzane w duchu współpracy.

Kresy.pl / Reuters / dpa

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz