Według nieoficjalnych informacji uzyskanych w MSZ przez TOK FM, Polska nie uznaje władzy Izraela nad Wzgórzami Golan i ma w tej sprawie takie samo stanowisko jak Unia Europejska.

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek prezydent USA Donald Trump oświadczył na Twitterze, że 52 lata po tym, jak Wzgórza Golan zostały zajęte zbrojnie przez Izraelczyków, Stany Zjednoczone powinny oficjalnie uznać je za część Izraela.

Deklarację ze strony Trumpa skrytykowały władze Syrii, Rosji, Iranu i Ankary, których zdaniem nie służy to uregulowaniu konfliktu, ale jeszcze bardziej go zaognia. Również w Europie wybrzmiały podobne głosy. Francja i Niemcy uznały, że takie działanie byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w piątek w Brukseli, że Unia Europejska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie Wzgórz Golan i nie uznaje zwierzchnictwa Izraela nad tym obszarem.

 

Warszawa jak dotąd nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Reporter radia TOK FM dowiedział się jednak w piątek w MSZ, że Polska nie uznaje władzy Izraela nad Wzgórzami Golan i ma w tej sprawie takie samo stanowisko jak Unia Europejska.

Zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar w efekcie Wojny Sześciodniowej jest okupowany przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W grę wchodzą nie tylko ataki rakietowe ale też wspieranie antyrządowych, w tym dżihadystycznych ugrupowań zbrojnych w sąsiedniej syryjskiej prowincji. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

„Po 52 latach nadszedł czas, by Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan, które mają krytyczne znaczenie strategiczne i w zakresie bezpieczeństwa dla Państwa Izrael i stabilności regionalnej!” – napisał Trump na Twitterze.

Przeczytaj: Pompeo: możliwe, że Trump został podniesiony przez Boga, by ocalił Izrael przed Iranem

tokfm.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply