W październiku Polska miała najwyższy wskaźnik inflacji wśród krajów Unii Europejskiej. Zwiększyła także przewagę nad Węgrami, które zajęły drugie miejsce.

Polska i Węgry od kilku miesięcy zajmują najwyższe pozycje wśród państw UE, w których notowana jest największa inflacja konsumencka. Przedstawione w środę dane Eurostatu pokazują, że w październiku Polska utrzymała pierwszą pozycję w rankingu oraz zwiększyła dystans względem Węgier, które zajmują na liście drugie miejsce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdjęcie

źr. Eurostat 

Październikowa inflacja wynosiła 3,8 proc. Jest to w ujęciu rocznym powtórzenie wrześniowych rezultatów. Ceny na Węgrzech wzrosły w tym samym czasie średnio o 3 proc. (spadek z 3,4 proc. we wrześniu), w Czechach zaś o 2,9 proc. (spadek z 3,3 proc. we wrześniu).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Mimo koronawirusowego kryzysu wzrost cen przyspieszył

W prawie połowie krajów (13 państw) została odnotowana deflacja. Występuje nie tylko w strefie euro, lecz także np. w Chorwacji (-0,2 proc.).

Eurostat odnotował największą deflację w Grecji (-2 proc.), Estonii (-1,7 proc.) i Irlandii (-1,5 proc.).

Październikowa inflacja w całej UE wynosiła w sumie 0,3 proc. rok do roku. W przypadku strefy euro było to -0,3 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Eurostat dokonuje międzynarodowych porównań za pomocą wskaźnika inflacji HICP, innego niż najczęściej wykorzystywany wskaźnik CPI (według GUS wyniósł w październiku 3,1 proc. wobec 3,2 proc. we wrześniu).

Zobacz także: Inflacja najwyższa od siedmiu lat

Eurostat / GUS / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz