Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że do polskich rolników trafi pierwsza płatność w ramach funduszu Next Generation w wysokości 1,4 mld euro.

“Bardzo podziwiam ciężką pracę wykonywaną przez rolników, żebyśmy mogli cieszyć się zdrową żywnością (…) Rolnicy martwią się o swoją przyszłość i jest to uzasadnione, dlatego wsłuchujemy się i działamy” – mówiła von der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie.

“Europa już wspiera polskich rolników, oferując 22 mld euro przez Wspólną Politykę Rolną. Pierwsza płatność w ramach funduszu Next Generation to 1,4 mld euro, które będą dostępne dla polskich rolników, by pomóc im w modernizacji swojej produkcji i wejściu na nowe rynki” – zapowiedziała.

Szefowa KE odniosła się także do sytuacji na polskiej granicy. “Słuchamy i działamy. Na przykład umowa o transporcie drogowym, którą będziemy aktualizować” – mówiła. “Dzisiaj eksport z Ukrainy poprzez Morze Czarne został zwiększony i dobrze, dlatego, że odciąża to granice lądowe” – dodała.

Premier Donald Tusk zaznaczył, że “nieprzypadkowo przewodnicząca KE wspomniała o pierwszych szybkich płatnościach”. “Wśród nich będzie 1,5 mld euro, jeśli dobrze zrozumiałem. To też na nasze ponad 6 mld zł, które bezpośrednio trafią do małych, średnich producentów żywności” – powiedział.

Jak informowaliśmy, na konferencji prasowej w Warszawie von der Leyen przekazała także, że w przyszłym tygodniu zostaną odblokowane pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Spójności.

“Mam dobre wiadomości. W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje administracyjne ws. funduszy europejskich obecnie zablokowanych dla Polski. Uwolnią do 137 mld euro” – zapowiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w piątek w Warszawie. “To 600 mld złotych, góra pieniędzy, którą mądrze wykorzystamy” – przekazał premier Donald Tusk. Kolejne transze pieniędzy będą jednak wypłacane w zależności od spełnienia wymagań Brukseli „w postaci reform i inwestycji”.

Przewodnicząca KE przekazała, że już w przyszłym tygodniu zapadną decyzje w sprawie dwóch funduszy, które zostały zablokowane dla Polski. “Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski, to pochodzi z funduszy Next Generation i Funduszy Spójności” – mówiła.

CZYTAJ TAKŻE: Rolnicza “Solidarność”: Tusk manipuluje, żeby stłumić protesty rolników

Jak informowaliśmy, formalnie KE wyda pozytywną ocenę dotyczącą pierwszego złożonego przez premiera Donalda Tuska wniosku z 15 grudnia ub. roku o wypłatę 6,3 mld euro. Komisja ma pozytywnie ocenić spełnienie przez Polskę tzw. praworządnościowych kamieni milowych. Dotyczą one głównie niezawisłości sądownictwa, „a konkretnie zniwelowania skutków tzw. ustawy kagańcowej”. Podstawą do tego jest opracowany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara plan działań ws. „przywrócenia praworządności w Polsce”.

Spotkanie unijnych komisarzy zaplanowano na przyszły wtorek, ale wstępnie, ponieważ wciąż „dopracowywane są drobne szczegóły i terminy są bardzo napięte”. Najpewniej decyzja zostanie podpisana w czwartek 29 lutego. Następnie Rada UE ma miesiąc na akceptację. Tym samym, pieniądze powinny trafić do Polski na początku kwietnia.

Pozytywna ocena ma otworzyć Polsce możliwość dostępu do całej puli środków z KPO. Wciąż jednak konieczne będzie spełnienie wymagań Brukseli „w postaci reform i inwestycji”. Wiadomo też, że Polska zmierza złożyć w tym roku dwa razy po dwa wnioski o wypłaty. Dany kraj może składać wnioski tylko dwa razy do roku.

Przypomnijmy, że składając w Brukseli polski KPO pod koniec 2022 roku, ówczesny rząd PiS zgodził się na tzw. kamienie milowe. Znalazły się wśród nich warunki dotyczące polskiego sądownictwa, a także m.in. nowy podatek dla właścicieli samochodów, wysłanie na orbitę pierwszego polskiego satelity, niższe pensje dla milionów Polaków oraz płatne drogi w kraju.

Dodajmy, że jeden z kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy przewiduje wprowadzenie opłaty rejestracyjnej i podatku od własności pojazdów spalinowych zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”. Tym samym, według zapowiedzi wiceministra klimatu i środowiska, Krzysztof Bolesta, w ramach KPO mniej więcej za rok wejdzie w życie opłata rejestracyjna od aut spalinowych, a w 2026 r. – podatek od własności pojazdów spalinowych.

PRZECZYTAJ: Nowe podatki, płatne drogi i polski satelita – kamienie milowe KPO

Jak pisaliśmy, we wtorek polscy rolnicy zaostrzyli protesty przy granicy z Ukrainą, w ostatnich dniach wsparte przez przewoźników. Protesty polskich rolników przy granicy z Ukrainą trwają od ubiegłego tygodnia. Zgodnie z zapowiedziami, we wtorek rozlały się na całą Polskę. W Medyce protestujący zablokowali transport kolejowy i wysypali zboże z ukraińskich wagonów. W ramach protestu na polskie drogi wyjechało nawet 30 tysięcy ciągników.

Kresy.pl / interia.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply