Czy powstanie europejska armia?

We wtorek Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą kraje UE do wzmocnienia współpracy w dziedzinie obronności i zwiększenia wydatków na obronę do 2 proc. PKB. Czy w pewnej perspektywie czasowej realne jest utworzenie tzw. europejskiej armii?

Jak przypominają RIRM i TV Trwam, wątek stworzenia europejskiej armii często pojawia się w debacie publicznej. Pomysł ten forsowany jest przez Komisję Europejską i Niemcy. Jednak na jej temat w pozytywnym tonie wypowiadał się premier Węgier Viktor Orban, a po części również polska premier, Beata Szydło.

Przeczytaj: Orban i Szydło: zbudujmy europejską armię

Jednak w praktyce koncepcja integracji struktur bezpieczeństwa w Europie napotyka na wiele przeszkód. – O ile rozszerzenie współpracy może być pożyteczne, to potencjalne dążenie do wyłączenia sił zbrojnych z kontroli narodowej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego wielu państw – w tym Polski. Pojawia się więc pytanie: czy potrzebna jest armia Unii Europejskiej?– zauważa RIRM.

Zdaniem europosła prof. Mirosława Piotrowskiego, stworzenie tzw. europejskiej armii może zburzyć porządek bezpieczeństwa na świecie, a wręcz doprowadzić do rozpadu NATO. Przypomina, że spośród 28 państw członkowskich Sojuszu, 22 to członkowie UE, a 4 kolejne (Albania, Islandia, Norwegia, Turcja) albo chciałaby do niej wejść, albo pozostają z Unią w szczególnym porozumieniu.

– To daje nam 26 na 28 krajów NATO. Zostawiamy więc z boku dwa: Stany Zjednoczone i Kanadę i stajemy w kontrze do nich– powiedział prof. Piotrowski.

Z kolei szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski ocenił, że europejska armia być może powstanie w przyszłości, jednak obecnie nie jest czas na jej budowanie.

– Jesteśmy zainteresowani jak największym udziałem Unii Europejskiej w bezpieczeństwie Europy, ale nie może tu być jakiejś rywalizacji z NATO, z USA. Nie może być duplikacji wysiłków– stwierdził Waszczykowski.

Geoffrey van Orden, europoseł z Wielkiej Brytanii uważa natomiast, że stworzenie europejskiej armii to zły pomysł, gdyż udowadniałoby to, że „zdolności Ameryki, Stanów Zjednoczonych są niewystarczające”.

– W tym czasie, kiedy mamy tyle niestabilności, kryzysów i zmian w dziedzinie bezpieczeństwa, potrzebujemy solidarności. Dlatego tworzenie innych wizji, jest bardzo złym pomysłem– powiedział van Orden.

Zwracano również uwagę na to, że daleko posunięta integracja europejskich sił zbrojnych doprowadziłaby do faktycznej utraty samodzielnego użycia ich przez poszczególne kraje. Zdaniem europosłów, pierwszym krokiem na rzecz wspólnej polityki obronnej powinno być wzmocnienie współpracy między armiami państw członkowskich w ramach Unii Europejskiej, a także w kontekście NATO.

RIRM / TV Trwam / Nasz Dziennik / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply