Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przedstawił plany restrukturyzacji Bundeswehry. Chodzi m.in. o zmiany w strukturze dowodzenia. Plany uwzględniają też ewentualne przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej.

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius przedstawił w czwartek plany restrukturyzacji Bundeswehry. “Bundeswehra przełomu epok” ma otrzymać jednolite dowództwo operacyjne, a czwartym rodzajem sił zbrojnych oprócz wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa będzie sfera cybernetyczno-informatyczna.

Pistorius przekazał, że celem jest “przebudowa struktur Bundeswehry w taki sposób, żeby była ona optymalnie przygotowana nawet do sytuacji kryzysowych, czyli w razie konieczności obrony lub na wypadek wojny”. Niemiecki minister zwrócił uwagę na zaostrzoną sytuację w Europie, wskazując, że niemiecka armia powinna długofalowo osiągnąć “gotowość do wojny”.

Jak dodał, chodzi o wiarygodne odstraszanie, aby nikt nie wpadł na pomysł “zaatakowania nas jako terytorium NATO”. Zadeklarował, że najważniejsze decyzje będą realizowanie już “w najbliższych miesiącach”.

Pistorius poinformował, że jednolite dowództwo operacyjne powstanie z połączenia dotychczasowego dowództwa terytorialnego i dowództwa operacyjnego misji zagranicznych. Chodzi o “jednolite dowodzenie we wszystkich operacjach Bundeswehry”.

Polityk SPD oświadczył, że plany uwzględniają już ewentualne przywrócenie “obowiązku służby wojskowej w jakiejś postaci”. Jednak decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero później i musi zostać uzgodniona z parlamentem.

Do połowy kwietnia jego resort ma przedstawić studium wykonalności, uwzględniające różne modele, o których będzie następnie dyskutował z aktorami politycznymi.

Styczniowe doniesienia gazety Bild sugerowały, że niemiecka armia opracowała scenariusz szkolenia dotyczący ewentualnej wojny z Rosją na wypadek porażki Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wcześniej minister obrony Niemiec Boris Pistorius mówił, że należy przygotować się na wojnę w Europie. “Musimy oswoić się z myślą, że Europie może grozić wojna” – podkreślał.

Niemieckie media wielokrotnie zwracały uwagę na zły stan armii Niemiec. W lipcu Der Spiegel pisał o olbrzymich brakach amunicji w Bundeswehrze. W kwietniu dziennik Neue Osnabruecker Zeitung podkreślał, że drugi rok z rzędu więcej żołnierzy zakończyło służbę wojskową niż do niej wstąpiło.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply