Niemieckie media kolejny raz zwracają uwagę na zły stan armii Niemiec. “Bundeswehra się kurczy. Drugi rok z rzędu więcej żołnierzy zakończyło służbę wojskową niż do niej wstąpiło” – podkreśla serwis Deutsche Welle.

Dziennik „Neue Osnabruecker Zeitung” poinformował w czwartek, że ponad 19,5 tys. żołnierzy opuściło Bundeswehrę w 2022 roku. To najwyższa liczba od 2017 roku. Medium powołuje się na dane resortu obrony Niemiec.

W raporcie zwrócono uwagę, że w 2022 roku ponad 4 200 żołnierzy zakończyło służbę, część z nich nawet przedwcześnie. Jako powody wskazano m.in. trwałe inwalidztwo, ale także zakończenie służby w trakcie sześciomiesięcznego okresu próbnego na początku służby.

Zobacz także: Niemcy: Zieloni krytykują stan Bundeswehry. “Do żołnierzy nic nie dociera”

Jak podkreśla gazeta, aby Bundeswehra mogła osiągnąć swój polityczny cel w postaci 203 tys. żołnierzy w jej szeregach do 2031 roku, musi przyjmować rocznie 21 tys. rekrutów.

Z raportu gazety wynika, że w 2022 roku Bundeswehra przyjęła łącznie 18 776 osób. Całkowita liczba niemieckiego personelu wojskowego spadła pod koniec 2022 roku do 183 050 osób.

Zobacz także: “Brakuje nawet internetu” – niemieckie media o “opłakanym stanie” Bundeswehry

Pod koniec maja ubiegłego roku rządząca Niemcami koalicja i główna partia opozycyjna osiągnęły porozumienie w sprawie zwiększenia wydatków wojskowych o 100 mld euro, co miało być realizacją zapowiedzi Scholza wygłoszonych wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W opublikowanym w tym samym czasie wywiadzie dla szeregu niemieckich gazet Scholz zapowiedział, że „Niemcy rychło będą mieć największą, tradycyjną armię w Europie”.

Eva Högl, komisarz obrony niemieckiego parlamentu przedstawiła w marcu br. raport, według którego we wszystkich niemieckich formacjach zbrojnych obecne są deficyty.

Zobacz także: IW: Niemcy nie osiągną celu NATO w postaci 2 proc. PKB na obronność

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply