W wyniku rosyjskiej inwazji aż jedna czwarta mieszkańców Ukrainy opuściła swój kraj – zwraca uwagę brytyjski wywiad.

Resort obrony Wielkiej Brytanii podał w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej, że 29 czerwca ukraińskie władze poinformowały, iż na mocy nadzwyczajnych przepisów od lipca 2022 roku 139 tys. obywateli zostało ewakuowanych ze stref walk na kontrolowanych przez Kijów obszarach obwodów donieckiego, charkowskiego i chersońskiego.

“To tylko część trwającego na Ukrainie szerszego kryzysu związanego z wysiedleniami. ONZ szacuje, że 6,3 miliona Ukraińców pozostaje uchodźcami, a ponad pięć milionów miało zostać przesiedlonych wewnątrz kraju. W wyniku inwazji Rosji jedna czwarta Ukraińców z przedwojennej populacji wynoszącej 44 miliony pozostaje zmuszona do przebywania poza swoimi domami” – czytamy.

Przypomnijmy, że z opublikowanego w maju raportu KPRM wynika, że 45 proc. uchodźców z Ukrainy planuje po zakończeniu wojny zostać w Polsce kilka lat lub przynajmniej rok, 6 proc. zamierza się u nas osiedlić, a 1/3 chce jak najszybciej wrócić na Ukrainę. Podano, że w naszym kraju żyje 1,5 mln Ukraińców-uchodźców.

Jak informowaliśmy, w listopadzie ub. r. Polska Agencja Prasowa podała raport „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowany dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight. „Władze powinny pamiętać o prawdopodobnym przekształceniu struktury etnicznej kraju na mniej jednorodną” – napisano w raporcie.

Zwrócono w nim uwagę, że Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów wyraźnie przewyższyła ilość Polaków wyjeżdżających na dłużej zagranicę. Stało się tak już przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wbrew oficjalnemu stanowisku polityków obozu rządzącego.

Czytaj także: Rz: ukraińscy uczniowie rezygnują z polskich szkół

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply