Rzeczniczka Departamentu Obrony USA oficjalnie potwierdziła, że podczas niedawnego ataku rakietowego Rosjanie uszkodzili jeden z systemów obrony powietrznej Patriot, przekazanych Ukrainie.

W czwartek podczas konferencji prasowej Sabrina Singh, wicerzeczniczka Departamentu Obrony USA została zapytana o sprawę systemu Patriot, który według nieoficjalnych informacji został uszkodzony podczas niedawnego ataku rakietowego Rosji na Kijów.

„Mogę potwierdzić, że jeden system Patriot został uszkodzony, ale został już naprawiony i jest w pełni gotowy do działania” – powiedziała Singh. Według niej, odniesione uszkodzenia były nieduże.

Czytaj również: CNN: Uszkodzenia systemu Patriot na Ukrainie są minimalne

Tym samym, strona amerykańska oficjalnie potwierdziła, iż jeden z systemów Patriot, będący elementem ukraińskiego systemu obrony powietrznej, został uszkodzony przez Rosjan. Wcześniej Biały Dom twierdził, że jak na razie nie może tego potwierdzić.

Poproszona o sprecyzowanie, jak system Patriot został uszkodzony i dlaczego nie zdołał przechwycić nadlatującej rakiety, rzeczniczka Pentagonu odmówiła komentarza. Odesłała dziennikarzy z tymi pytaniami do strony ukraińskiej. Dodajmy, że ta jak dotąd nie potwierdziła oficjalnie i jasno, że Patriot został uszkodzony.

Jak informowaliśmy, strona ukraińska twierdzi, że podczas rosyjskiego ataku na Kijów w nocy z poniedziałku na wtorek zestrzelono m.in. 6 rakiet hipersonicznych typu Kinżał. Rosjanie twierdzą z kolei, że zniszczyli system obrony powietrznej Patriot.

Później stacja CNN podała, powołując się na swoje źródła, że Rosjanie rzeczywiście trafili system Patriot rozmieszczony na Ukrainie, ale raczej go uszkodzili, a nie zniszczyli, jak twierdzi Moskwa. Rzecznik rady bezpieczeństwa USA powiedział, że nie może potwierdzić tych doniesień. Według CNN, Waszyngton wysłał na miejsce swoich inspektorów, którzy ocenili, że system po ataku wciąż jest zdatny do użytku.

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych zaznaczył, że wbrew twierdzeniom Rosjan systemu Patriot, z uwagi na sposób jego rozmieszczania, nie da  się zniszczyć jedną rakietą, ale nie zaprzeczył, że któryś z elementów systemu został trafiony. „Z technicznego punktu widzenia Patriot to kompleks (system), bateria, dywizjon. Wszyscy różnie to nazywają, ale nie mogą zrozumieć, z czego składa się obrona powietrzna. To stanowisko dowodzenia, w którym znajduje się obsługa bojowa, monitoruje cele powietrzne, odbiera informacje o sytuacji powietrznej w swoim rejonie odpowiedzialności. W ten sposób zajmują się celami. [System Patriot – red.] Może pracować w trybie automatycznym i półautomatycznym. Właśnie tryb automatyczny pozwala Patriotowi zestrzelić cele powietrzne bez udziału człowieka , jak to się stało zeszłej nocy” – powiedział we wtorek Ihnat.

kyivindependent.com / news.Yahoo.com / pravda.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Ukraińska OPL zestrzeliła całą salwę sześciu wystrzelonych przez Rosjan hipersonicznych Kindżałów a jeden Kindżał “minimalnie” uszkodził system Patriot 🙂 Ukraińska propaganda kłamie jak wściekła a amerykańska próbuje dorównać.