Według Reutersa błąd popełniony w Pentagonie przy określeniu wartości pomocy wojskowej dla Ukrainy może umożliwić wysłanie więcej broni dla Kijowa.

Jak podała w czwartek agencja Reuters, Pentagon przeszacował wartość pomocy wojskowej dla Ukrainy w postaci m.in. amunicji i rakiet o około 3 mld zł. Powołuje się na doradcę Senatu USA oraz na urzędnika departamentu obrony. Dwaj wysocy rangą urzędnicy Pentagonu powiedzieli z kolei, że błąd powstał w rezultacie przypisania wyższej niż uzasadniona wartości broni, która została pobrana z amerykańskich zapasów, a następnie wysłana na Ukrainę.

Źródła Reutersa informują, że Kongres USA został poinformowany o sprawie w czwartek. Jedno z nich uważa, że istnieje możliwość, iż w wyniku dokładnej kontroli wartość przeszacowanej broni może znacząco przekroczyć 3 mld dolarów.

Agencja wyjaśnia, że w swoich księgach Pentagon wykorzystał koszt zastąpienia do wyceny pomocy zbrojeniowej, zamiast wartości broni w momencie zakupu i amortyzacji.

Jako przykład i wyjaśnienie, jeden z urzędników departamentu obrony opisał dziennikarzom sytuację z pociskami artyleryjskimi do haubic kal. 155 mm. Każdy taki pocisk obecnie kosztuje około 800 dolarów, a Amerykanie wysłali ich na Ukrainę ponad 1,5 miliona. Jednak rzeczywisty koszt każdego pocisku, który jest dostarczany armii amerykańskiej co roku od kilkudziesięciu lat, można uśrednić, uzyskując w ten sposób znacznie niższą kwotę.

Jak podano, od sierpnia 2021 roku Stany Zjednoczone wysłały ze swoich zapasów na Ukrainę broń o wartości około 21,1 mld dol. Co ważne, zmiana wyceny tego sprzętu może opóźnić konieczność zwrócenia się przez administrację prezydenta Joe Bidena do Kongresu o zatwierdzenie większych środków na wsparcie Ukrainy, w kontekście nasilającymi się starciami o pułap zadłużenia.

Jeden z głównych członków komisji sił zbrojnych Senatu USA, senator Roger Wicker z Partii Republikańskiej powiedział, że zmiana wyceny kosztów broni dla Ukrainy przez Pentagon to „duża pomyłka”. Dodał, że może to skutkować niedoszacowaniem przyszłych potrzeb europejskich sojuszników USA.

Zarówno armia USA, jak i marynarka wojenna czy siły powietrzne używały do wyceny wartości przekazywanej na Ukrainę broni aktualnego kosztu zastąpienia danego sprzętu. Z końcem marca br. w specjalnej notatce, do której dotarł Reuters, wyjaśniono najwyższym rangą księgowym w każdym z rodzajów sil zbrojnych, jaką metodę należy zastosować, powołując się na istniejące przepisy. Teraz, przeanalizowanie sprzętu wartego miliardy dolarów, wysłanego na Ukrainę, zajmie trochę czasu.

W tym miesiącu Stany Zjednoczone ogłosiły pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,2 miliarda dolarów.

Kongres USA zatwierdził w grudniu 2022 roku pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 48 mld dolarów. Pozostało około 6 mld. Środki mogą się więc skończyć za około dwa miesiące. Jak pisaliśmy, sprawę opisał portal Politico w poniedziałkowym materiale.

Reuters / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply