Środki USA na pomoc Ukrainie mogą się niebawem skończyć – zwraca uwagę portal Politico. Nawet w ciągu dwóch miesięcy.

Kongres USA zatwierdził w grudniu 2022 roku pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 48 mld dolarów. Pozostało około 6 mld. Środki mogą się więc skończyć za około dwa miesiące – podał portal Politico w poniedziałkowym materiale.

Administracja prezydenta Joe Bidena jest “w pełni zaangażowana” we wspieranie Kijowa “w dłuższej perspektywie” – wynika z rozmów portalu Politico z przedstawicielami Kongresu USA oraz Białego Domu, który chce kolejnych transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Pomoc dla Ukrainy będzie przedmiotem debaty nad pułapem długu publicznego USA i może spotkać się z oporem grupy republikanów. Chcą oni ciąć wydatki na pomoc dla Kijowa. Inni prawodawcy przekonują z kolei, że pomoc musi płynąć bez przerwy, zwłaszcza że Kijów przygotowuje się do rozpoczęcia zakrojonej na szeroką skalę kontrofensywy.

Obecny 48 – miliardowy pakiet przewiduje 36 mld dolarów dla Pentagonu, który wykorzystuje środki na dostarczanie Ukrainie zaawansowanego uzbrojenia.

Wysoki rangą amerykański urzędnik przekazał Politico, że Biały Dom pracuje nad kolejnym pakietem pomocy wojskowej. Podkreślił jednak, że potrzeby Ukrainy mogą się zmienić w trakcie lub po kontrofensywie.

Zobacz także: Politico: Rośnie spór między USA a Ukrainą. Chodzi o cele wojny

To nie jest jednak ten sam Kongres, który zatwierdził ostatni duży pakiet pomocy – podkreśla medium. Zmieniły się także okoliczności.

Strona ukraińska jest z kolei niezadowolona z powodu zbyt wolnego tempa dostaw. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył niedawno, że nowe pojazdy opancerzone obiecane przez USA “przybywają partiami”. Jednak dowódca sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli powiedział pod koniec kwietnia, że Ukraina otrzymała już ponad 98 proc. obiecanych jej wozów bojowych.

W tym miesiącu Stany Zjednoczone ogłosiły pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,2 miliarda dolarów.

Kongres spędzi kilka następnych miesięcy debatując nad budżetem obronnym na 2024 r., co może skomplikować finansowanie Ukrainy – podkreśla Politico.

Niektórzy kongresmani uważają, że środki mogą się skończyć w ciągu dwóch miesięcy. Inni wskazują na wrzesień. Wielu amerykańskich prawodawców popiera jednak kolejne pakiety pomocowe dla Ukrainy.

Zobacz także: Media: Zachód stawia ultimatum Zełenskiemu. Dostał sześć miesięcy

politico.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply