W ramach inicjatywy Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) Amerykanie przekażą Ukrainie m.in. dodatkowe systemy obrony powietrznej z amunicją oraz pociski artyleryjskie kal. 155 mm.

We wtorek Departament Obrony USA ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 1,2 mld dol. Według oficjalnego komunikatu Pentagonu, nowy pakiet ma wzmocnić ukraińską obronę powietrzną i zaspokoić potrzeby Ukrainy w zakresie amunicji artyleryjskiej. Dotyczy to głównie amunicji kal. 155 mm, a także wsparcia, mającego umożliwić Ukrainie lepszą konserwację jej systemów i sprzętu.

Na opublikowanej oficjalnie liście znajdują się przede wszystkim: „dodatkowe systemy obrony powietrznej i amunicja; wyposażenie do integracji zachodnich wyrzutni, rakiet i radarów obrony powietrznej z systemami obrony powietrznej Ukrainy”, a także amunicja do systemów przeciw-dronowych i pociski kal. 155 mm.

Ponadto, pakiet zawiera dostęp do komercyjnych zdjęć satelitarnych i wsparcie w zakresie szkoleń i konserwacji.

Jak podano, jest to pakiet w ramach inicjatywy Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). To oznacza, że broń nie będzie pochodziła z zapasów i magazynów Departamentu Obrony i tym samym nie trafi na Ukrainę w krótkim czasie. Zostanie zamówiona w amerykańskim przemyśle lub u partnerów.

Pentagon zaznacza, że najnowsza transza pomocy wojskowej „stanowi potwierdzenie niezłomnego wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wpisie na Twitterze podziękował prezydentowi USA, Joe Bidenowi, za nowy pakiet pomocy wojskowej.

„Doceniamy ten znak solidarności z Ukrainą okazany w symbolicznym dla nas dniu – Dniu Europy i Dniu Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. Wspólnie kroczymy ku nowemu zwycięstwu!” – napisał Zełenski.

Czytaj także: Niemieckie media krytykują UE. Chodzi o amunicję dla Ukrainy

defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply