W poniedziałek premier Boris Johnson przedstawił plan, który ma uczynić Wielką Brytanię “supermocarstwem naukowym”. W tym celu budżet na badania naukowe ma wzrosnąć z 14,9 mld funtów rocznie do 22 mld w 2025 r.

Brytyjski premier będzie przewodniczył Narodowej Radzie Nauki i Technologii. Celem jej funkcjonowania będzie zapewnienie “strategicznego kierunku” prowadzonych badań, co ma zagwarantować korzyści dla dobra publicznego. Johnson zapowiedział także powołanie Biura Strategii Nauki i Technologii, którego celem będzie przyspieszanie realizacji rządowych priorytetów badawczych, a także identyfikowanie zasobów, które są potrzebne do zabezpieczenia brytyjskiego potencjału naukowego – podaje agencja “Reuters”. Na jego czele stanie Patrick Vallance, główny doradca naukowy brytyjskiego rządu. Brytyjski premier podkreślił też, że wydatki budżetowe na badania naukowe wrosną z 14,9 mld funtów rocznie do 22 mld w 2025 r.

Zdaniem brytyjskiego premiera krajowy program szczepień udowodnił, że Wielka Brytania może działać bardzo szybko i na dużą skalę. Zapowiedział powtórzenie podejścia, które zostało zastosowane w przypadku badań nad szczepionką przeciw Covid-19 (były one finansowane przez brytyjski rząd). Podobna strategia zostanie zastosowana w przypadku pozostałych priorytetów, np. leczenia nowotworów lub rozwoju technologii w celu osiągniecia zerowej emisji dwutlenku węgla.

Zobacz także: Wielka Brytania ma problemy z modernizacją wozów pancernych

“Właściwy kierunek, tempo i wsparcie sprawią, że będziemy mogli tchnąć życie w wiele kolejnych naukowych i technologicznych przełomów, które odmienią życie ludzi w całej Wielkiej Brytanii i na świecie” – oświadczył brytyjski premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wielka Brytania uzgodniła umowę handlową z Australią

Większość wydatków na badania naukowe w Wielkiej Brytanii jest finansowana przez sektor prywatny. Całkowite inwestycje na te cele wyniosły w 2018 roku 1,731 proc. PKB – agencja “Reuters” powołuje się na dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. To wynik poniżej średniej OECD (2,419 proc.).

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply