Klub poselski Konfederacji zwrócił w środę uwagę, że Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, podczas sprawowania funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich twierdził, że powoływanie władz mediów publicznych bez udziału KRRiT jest niezgodne z Konstytucją.

Klub poselski Konfederacji zwrócił w środę uwagę, że Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, podczas sprawowania funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich twierdził, że powoływanie władz mediów publicznych bez udziału Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest niezgodne z Konstytucją.

Przypomnijmy, że w 2019 roku w opinii RPO o obsadzie kierowniczych stanowisk w TVP decydowała Rada Mediów Narodowych z pominięciem konstytucyjnego organu, jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.  “Dzieje się tak mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w 2016 r. uznał za niekonstytucyjne pozbawienie KRRiT udziału w powoływaniu i odwoływaniu władz TVP i Polskiego Radia – na rzecz nowej instytucji, RMN” – czytamy.

Prezydent Andrzej Duda opublikował w środę list do Premiera w sprawie mediów publicznych. “W związku z dzisiejszymi działaniami ministra kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Pana Premiera i członków Rady Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego” – napisał. “Cała Rada Ministrów złożyła wobec mnie przysięgę, o której mowa w art. 151 Konstytucji, zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej” – czytamy. “Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania zasad konstytucyjnych i prawa” – dodał.

W środę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikował komunikat w sprawie odwołania prezesów publicznych mediów. “Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – podano na platformie X. Nie wskazano jednak żadnych nazwisk.

“Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej” – stwierdzono w oświadczeniu resortu.

Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji” – dodano.

Ministerstwo argumentuje, że “zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek”.

Na jednym z nagrań widać, jak prawnik Piotr Zemła informuje protestujących w gmachu Telewizji Polskiej przedstawicieli TVP oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości o objęciu funkcji przewodniczącego rady nadzorczej spółki. Protestujący w odpowiedzi oświadczyli, że jego powołanie jest nielegalne, ponieważ ma tutaj zastosowanie ustawa szczegółowa o Radzie Mediów Narodowych.

Na kolejnym video, upublicznionym przez posła Sebastiana Łukaszewicza widać przepychankę, do której doszło przy wejściu do gabinetu dotychczasowego prezesa TVP.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply