Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji poinformowało w niedzielę, iż w zamachu terrorystycznym pod jego siedzibą zginęła jedna osoba, poza napastnikami.

Oprócz tego dwie osoby odniosły rany, jak zrelacjonowała CNN. Według wersji tureckiego MSW zamachowcy ukradli najpierw samochód, mordując uprzednio jego właściciela. Podjechali pojazdem pod urzędowy budynek w niedzielę około godz. 9.30 czasu lokalnego. Jeden z napastników wysadził się w powietrze pod wejściem do budynku, drugi został “zneutralizowany”, jak określiło to tureckie MSW.

Śledczy znaleźli na miejscu trzy granaty ręczne, jedną wyrzutnię rakiet i materiał wybuchowy C-4. Tureckie ministerstwo twierdził, że co najmniej jeden z dwóch napastników był członkiem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Drugi napastnik nie został w niedzielę zidentyfikowany.

PKK, kurdyjska grupa bojowników uznana przez Turcję, Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną, wydała już oświadczenie, w którym przyznała się do podłożenia bomby, co przekazała sympatyzująca z nią Firat News Agency. Grupa stwierdziła, że atak został „przeprowadzony zgodnie z planem i bez żadnych przeszkód”.

Według oświadczenia jednostka PKK nazwana „Brygadą Nieśmiertelnych” wzięła na cel nie tylko budynek MSW ale i tureckiego parlamentu twierdząc, że uważa go za „centrum masakry i tortur”.

Jeszcze tego samego dnia Ministerstwo Obrony Turcji przekazało, że podlegające mu siły dokonały zniszczenia łącznie 20 celów związanych z PKK. Tureckie lotnictwo miało zbombardować stanowiska Kurdów w rejonie miejscowości Metina, Hakurk, Kandil i Gara, niszcząc jaskinie, bunkry, schrony i magazyny PKK.

W oświadczeniu “Dowództwa Ludowego Centrum Obrony PKK” uzasadniono atak „lekceważeniem praw człowieka, nieludzkimi praktykami i polityką izolacji w tureckich i kurdyjskich więzieniach, użyciem broni chemicznej przeciwko siłom partyzanckim KPP, ekocydem w Kurdystanie i uciskiem narodu kurdyjskiego.” Ostrze krytyki ze strony radykałów zostało więc wymierzone także w elity irackiego autonomicznego Kurdystanu, w którego niedostępnych, północnych rejonach organizacja ma swoje bazy.

PKK od lat 80 XX wieku toczy walkę z państwem tureckim o niepodległość, a w ostatnich latach oficjalnie o autonomię dla Kurdów zamieszkujących Turcję. Nowa gorąca faz konfliktu wybuchła w 2015 r. PKK posługuje się w swojej walce także metodami terrorystycznymi.

Ludowe Oddziały Obrony (YPG) i kierowane przez nie Syryjskie Siły Demokratyczne są co najmniej ideologicznie powiązane z PKK.

Czytaj także: PKK zaatakowała tureckich policjantów

cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply