Rebelianci kontrolujący fragmenty południowej Syrii przyjęli lirę turecką jako lokalną walutę – poinformował w piątek Daily Sabah. Wartość funta syryjskiego spadała, jeszcze przed wprowadzeniem nowych amerykańskich sankcji wobec tego kraju.

Jak poinformował w piątek portal, islamscy rebelianci z północnych obszarów Syrii wprowadzili do obiegu turecką walutę. Ma to być związane ze spadającą wartością funta syryjskiego. Sytuacja gospodarcza Syrii pogarsza się ze względu na przedłużający się konflikt i amerykańskie sankcje.

Według Daily Sabah banknoty tureckie były już w obiegu w niektórych częściach północnej Syrii, takich jak Idlib. Jednak oficjalne stanowisko o stosowaniu waluty zostało opublikowane we wtorek w oświadczeniu „tymczasowego rządu syryjskiego” (SPG).

Turecka waluta została przyjęta „w celu ochrony oszczędności obywateli w związku z szybką deprecjacją waluty syryjskiej” – wyjaśnił Abd Al-Rahman Mustafa, przewodniczący SPG. „Zintensyfikowaliśmy negocjacje z odpowiednimi władzami tureckimi i zrobiliśmy pierwszy krok w procesie rozpoczęcia wprowadzania banknotów, które są niezbędne w codziennym życiu, na północy Syrii. ”

Sklepy w północnych częściach Aleppo zaczęły już podawać ceny w lirach tureckich, a nie w funtach syryjskich. Ponadto tak zwany rząd zbawienia, ustanowiony przez organizację terrorystyczną Hayat Tahrir Al-Sham (HTS), zaczął również płacić swoim pracownikom w walucie tureckiej.

Zobacz też: Rosja przeprowadziła pierwsze od trzech miesięcy naloty w Syrii

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Syryjski Rząd Tymczasowy został utworzony w 2013 r. Przez siły opozycyjne jako alternatywa dla rządu Baszara Assada. Jej przywódcy przebywają na wygnaniu w Turcji.

„Kontrolowane przez Turcję obszary w Syrii przechodzą na używanie liry tureckiej, po tym jak przywieziono walutę z Turcji, aby umożliwić obieg. To uchroni mieszkańców przed szybką deprecjacją liry syryjskiej ”- napisała na Twitterze Elizabeth Tsurkov, stypendystka programu na Bliskim Wschodzie w Instytucie Badań Polityki Zagranicznej.

Tsurkov poinformowała , że posunięcie to jeszcze bardziej zmniejszy wartość liry syryjskiej z powodu zmniejszonego popytu na nią „ponieważ duże ilości banknotów i monet liry tureckiej dotarły do banku centralnego Idlib, niestabilny funt syryjski będzie stopniowo zastępowany przez lirę turecką. Waluta syryjska wkrótce straci prawie 5 milionów użytkowników”.

Zobacz też: Turecki żołnierz zginął w Idlib

Kresy.pl/Daily Sabah

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz