Turecki koncern BMC zaprezentował publicznie prototyp nowego czołgu podstawowego, będącego hybrydą kadłuba tureckiej modernizacji niemieckiego czołgu Leopard i wieży tureckiego czołgu podstawowego Altay.

Jak podaje serwis defence-blog.com, podczas wizyty tureckiego ministra obrony narodowej, Hulusi Akara, w zakładach BMC zaprezentowano najnowszą, ulepszoną wersję czołgu podstawowego. To hybryda, w której na kadłubie niemieckiego Leoparda 2A4 (ściślej, jego tureckiej zmodernizowanej wersji 2NG) zamontowano wieżę z czołgu tureckiego Altay.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Czołg wyposażony jest w system obrony aktywnej i system ostrzegający o oświetleniu wiązką lasera, oba produkcji tureckiej. Wieża wyposażona jest w tureckie działo kal. 120 mm.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Altay to zaprojektowany i produkowany w Turcji czołg generacji 3+,opracowany w ramach wielkiego tureckiego programu. Wykorzystuje najnowocześniejsze technologie zapewniające lepszą ochronę pancerza, mobilność i siłę ognia.

W październiku 2019 roku główny udziałowiec BMC, Ethem Sancak twierdził, że czołg Altay zostanie wprowadzony do sił zbrojnych w ciągu 24 miesięcy. Program napotkał jednak na duże opóźnienia, w tym ze względu na brak dostępu do ważnych komponentów wozu, jak silnik, przekładnia czy pancerz. Program inwestycyjny prezydenta Turcji na 2021 rok, opublikowany jesienią ubiegłego roku, nie wspomina nawet o Altay, nie mówiąc już o wejściu czołgu do służby.

Przeczytaj: Turcja: Otokar zgłasza gotowość do rozpoczęcia seryjnej produkcji czołgów podstawowych Altay

Jak pisaliśmy w listopadzie 2020 roku, tureccy urzędnicy ds. zaopatrzenia i wojskowości, a także zespoły prywatnego producenta negocjują z południowokoreańską firmą Hundey Rotem, aby przywrócić program produkcji pierwszego rodzimego czołgu podstawowego nowej generacji. Według części źródeł, BMC prowadzi rozmowy z Hyundai Rotem, aby rozwiązać problemy związane z brakiem zagranicznej technologii dla Altay, którą tureccy urzędnicy często przedstawiają jako w pełni krajowy, autochtoniczny czołg turecki.

defence-blog.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz