Władze Kanady powiadomiły, że mają poważne dowody, że technologia militarna sprzedawana przez ten kraj Turcji była wykorzystywana w czasie wojny w Górskim Karabachu.

Portal publicznego nadawcy Kanady poinformował, że rząd tego państwa podjął decyzję o anulowaniu licencji na sprzedaż do Turcji technologii militarnych. Kanadyjski rząd uzasadnił ten krok faktem, iż drony wykorzystujące kanadyjską technologię zostały użyte nie do obrony Turcji lecz w czasie jesiennej ofensywy armii Azerbejdżanu w Górskim Karabachu. O dowodach na to poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Kanady

Kanadyjczycy twierdzą, że potwierdzili wykorzystanie wytwarzanych przez nich systemów optycznych i namierzania celu w tureckich dronach, jakie Azerbejdżan wykorzystywał do atakowania Ormian. Dowody na to pochodzą z szczątków wykorzystywanego przez Azerbejdżan tureckiego drona Bayraktar TB2 zestrzelonego przez Ormian. Wykryto na nim urządzenia produkowane przez kanadyjską spółkę L3 Harris WESCAM, jak zrelacjonował portal nadawcy publicznego CBC.

Minister spraw zagranicznych Kanady powiedział, że jej służby dokonały przeglądu danych zebranych przez Ormian. „Po tym przeglądzie, w trakcie którego znaleziono wiarygodne dowody na to, że kanadyjska technologia eksportowana do Turcji była wykorzystywana w Górskim Karabachu, ogłaszam dziś anulowanie pozwoleń, które zostały zawieszone jesienią 2020 roku” – można przeczytać w oświadczeniu Garneau, który zaznaczył – „Takie użycie nie było zgodne z kanadyjską polityką zagraniczną ani z zapewnieniami dotyczącymi końcowego przeznaczenia udzielonymi przez Turcję”.

Decyzja kanadyjskiego rządu oznacza anulowanie 25 licencji na sprzedaż wojskowego sprzętu i technologii do Turcji. Zostały one tymczasowo zawieszone jeszcze w październiku tuż po wybuchu intensywnych walk w Górskim Karabachu. Szef kanadyjskiej dyplomacji, że Turcy powinni teraz zainicjować dialog w sprawie procedur wykorzystywania technologii militarnych kupowanych z Kanady.

Garneau poinformował o swojej decyzji tureckiego odpowiednika Mevluta Cavusoglu. Zapewnił przy tym, że „Turcja jest ważnym sojusznikiem NATO, a wnioski związane z programami współpracy NATO będą oceniane indywidualnie dla każdego przypadku”.

cbc.ca/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply