Opozycja w Kanadzie wezwała w środę rząd liberalnego premiera Justina Trudeau do zaostrzenia polityki wobec Chin, w tym poprzez oficjalny zakaz używania technologii 5G Huawei Technologies w tym kraju – poinformował Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, opozycyjne partie w Kanadzie wezwały premiera Justina Trudeau do podjęcia ostrzejszego kursu względem Chin i zakazania używania technologii 5G Huawei.

Partie opozycyjne przyjęły niewiążący wniosek złożony przez konserwatystów, wskazując Chiny jako zagrożenie dla kanadyjskich interesów i wartości oraz wzywając rząd do sporządzenia planu „zwalczania rosnących operacji zagranicznych Chin” w Kanadzie.

Zobacz też: Szwecja wyklucza Huawei i ZTE ze swojej sieci 5G

„Wzywamy rząd, aby w końcu wyhodował kręgosłup i podjął decyzję w sprawie zaangażowania Huawei w kanadyjską sieć 5G” – powiedziała konserwatywna liderka Erin O’Toole.

Sieci 5G oferują prędkość transmisji danych do 50 lub 100 razy większą niż sieci 4G i oczekuje się, że będą zasilać wszystko, od telemedycyny i zdalnej chirurgii po samojezdne samochody.

Trudeau stoi na czele mniejszościowego rządu, który jest zależny od jednej z trzech partii opozycyjnych, aby uchwalić ustawę i utrzymać się u władzy.

Zobacz też: Niemcy otwarci na budowę sieci 5G we współpracy z Huawei

Aresztowanie dyrektora finansowego Huawei Meng Wanzhou w Vancouver na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania dwa lata temu postawiło Kanadę w środku wojny handlowej między USA i Chinami, a Ottawa nadal walczy, by zareagować na agresywną taktykę Pekinu.

Po aresztowaniu Menga Chiny aresztowały dwóch obywateli Kanady za rzekome szpiegostwo i od tego czasu są oni uwięzieni. Chiny odcięły również import rzepaku. Meng walczy z ekstradycją do Stanów Zjednoczonych. Trudeau powtórzył, że rząd czeka na rekomendację ze strony krajowych agencji wywiadowczych.

Wniosek opozycji, który przeszedł liczbą głosów 179-146, wzywał rząd, aby w ciągu 30 dni uruchomić oficjalny zakaz stosowania Huawei 5G, a także do przedstawienia planu przeciwdziałania chińskim operacjom mającym na celu zastraszenie chińskich obywateli mieszkających w Kanadzie.

Zobacz też: Reuters: Rząd brytyjski zwrócił się do Japonii o pomoc w zastąpieniu Huawei w budowie sieci 5G

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply