Sejm zdecydował, że w ramach noweli tegorocznej ustawy budżetowej na modernizację armii zostanie przeznaczone dodatkowo 6,3 mld zł. Senat chciał, żeby pieniądze te zasiliły służbę zdrowia. Zdaniem polityków KO, to faktycznie środki na zakup od USA czołgów Abrams.

W piątkowym głosowaniu Sejm odrzucił poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Zakładała ona przesunięcie 6,3 mld zł ze środków zarezerwowanych na modernizację armii do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wcześniej sejmowa komisja finansów publicznych zarekomendowała odrzucenie poprawki.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Dzięki temu przesunięciu środków finansowych, wskaźnik udziału wydatków obronnych w PKB zwiększy się z 2,2 do ponad 2,4 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Za odrzuceniem senackiej poprawki zagłosowali posłowie PiS, Konfederacji, 3 posłów Kukiz’15 i dwóch niezrzeszonych. Przeciwko była centrolewicowa opozycja (KO, Lewica, Koalicja Polska, Polska 205), a także posłowie Porozumienia i koła Polskie Sprawy.

Wcześniej, podczas dyskusji w Senacie, senator Kazimierz Klejna (Koalicja Obywatelska) mówił, że są to środki na zakup amerykańskich czołgów Abrams. Resort finansów wskazywał, że dodatkowe wydatki zapisane w nowelizacji budżetu są wydatkami prorozwojowymi, co senator krytykował, zaznaczając, że pieniądze wypłyną za granicę.

Czytaj także: Szef MON w USA: pierwsze czołgi Abrams mogą trafić na wyposażenie Wojska Polskiego w 2022 r.

Ponadto, nowelizacja ustawy budżetowej na 2021 rok zakłada m.in., że środki na służbę zdrowia zostaną zwiększone o miliard złotych, z czego 800 mln zł ma być dotacją dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowela zakłada deficyt budżetowy na poziomie 40,4 mld zł (obecnie 82,3 mld zł), wzrost PKB w wysokości 4,9 proc. (obecnie 4 proc.) i średnioroczną inflację na poziomie 4,3 proc. (w dotychczasowej ustawie 1,8 proc.). Wprowadza też m.in. niższą stopę bezrobocia (6 proc.) czy wzrost przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,5 proc.

Według noweli, dochody budżetu państwa w 2021 r. zaplanowane zostały na poziomie blisko 483 mld zł (o prawie 80 mld więcej niż dotychczas), wydatki mają wynieść 523,4 mld zł (wzrost o ponad 37 mld). Dochody państwa są z kolei wyższe o ponad 78 mld zł od wcześniej zaplanowanych.

Przeczytaj: Konfederacja: rząd chce zadłużać Polskę na ogromną skalę, poza kontrolą parlamentu [+VIDEO]

Zobacz: Bosak: rząd PiS zadłuża państwo, rozwijając metody z czasów rządu Tuska [+VIDEO]

inwestycje.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz