Sejm zainaugurował IX kadencję. Elżbieta Witek ponownie marszałkiem

Antoni Macierewicz jako marszałek-senior otworzył we wtorek pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na marszałka Sejmu wybrano Elżbietę Witek z PiS.

Po otwarciu obrad orędzie do niższej izby polskiego parlamentu wygłosił prezydent Andrzej Duda. W swojej mowie m.in. przypomniał, że wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze wprowadziły posłów do Sejmu. Zdaniem Dudy poglądy posłów są “bardzo często bardzo wyraziste, bardzo mocne i głębokie” a według niektórych “radykalne”. W związku z tym poprosił “żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku”. Prezydent zacytował także słowa Lecha Kaczyńskiego o tym, że “podstawą patriotyzmu w odróżnieniu od nacjonalizmu i innych postaw jest miłość, miłość do Ojczyzny, ale także do drugiego człowieka, do współobywatela” i życzył, by był to “element podstawowy przed wszystkim” co się dzieje w Sejmie.

PRZECZYTAJ: Prezydent w Sejmie: podstawą patriotyzmu, w odróżnieniu od nacjonalizmu, jest miłość [+VIDEO]

Po orędziu prezydenta Dudy głos zabrał marszałek-senior Antoni Macierewicz. Jak mówił, w pierwszym rzędzie chciał odnieść się do “do wszystkich Polek i Polaków, do narodu polskiego, którego poświęcenie i ofiarność doprowadziły w długim procesie, po 1989 r., do odzyskania niepodległości”. Cytował fragment tekstu napisanego w 1976 roku w środowisku harcerskim, mówiący o tym, że niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola”. Macierewicz wyraził opinię, że program zawarty w tym tekście dał początek nowoczesnemu ruchowi niepodległościowemu – wymienił w tym kontekście KOR i “Solidarność”. Przypomniał, że “to wielkie odrodzenie narodowe” próbowano złamać wprowadzając stan wojenny. “Zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana i nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych” – mówił Macierewicz.

Marszałek-senior wyraził opinię, że stan wojenny skutkował nie tylko “setkami zabitych” i “tysiącami więzionych, wyrzucanych z pracy i skazanych na emigrację”, ale także “przygotowaniem długofalowej struktury grabieży narodu polskiego, niszczenia jego gospodarki, wywłaszczenia z owoców jego pracy wielu, wielu pokoleń”. Zdaniem Macierewicza “ostateczne uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu” jest zadaniem posłów nowej kadencji. Jako inne zadanie Sejmu wymienił “ukształtowanie naszych instytucji państwowych, życia gospodarczego i społecznego” zgodnie z wartościami narodowymi, niepodległościowymi i katolickimi. Jego zdaniem obecny Sejm jest do tego najlepiej przygotowany, ponieważ “absolutna” większość wyborców poparła ugrupowania odwołujące się do takich wartości.

Taki wynik wyborów Antoni Macierewicz przypisał m.in. “odrodzeniu narodowemu po 2010 roku”, którego źródłem była “była wielka fala powrotu patriotyzmu, świadomości narodowej i polskiego obowiązku, żywa zwłaszcza wśród młodzieży, która najgłębiej przeżyła dramat katastrofy smoleńskiej”. Jak dodawał, katastrofa smoleńska pokazała jednocześnie kruchość dotychczasowych przemian, potrzebę silnego państwa i zwróciła uwagę na to jak “wielkie jest stale ciążące nad nami zagrożenie zewnętrzne”.

“Po blisko 30 latach zmagania się z postkomunizmem doskonale wiemy, jakie decyzje budują niepodległość, a jakie prowadzą na manowce. Wiemy, jaką cenę płacimy za porozumienia Okrągłego Stołu i jak wygląda kolejna faza postmarksistowskiego ataku oraz dokąd prowadzi ideologia gender” – mówił Antoni Macierewicz. Wskazał też na zagrożenia płynące z pozostawienia agentów w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, mediach i na uczelniach. Innymi zagrożeniami według niego są “próby budowania neosocjalistycznego imperium”. Przypomniał o żądaniach likwidacji “IPN, CBA, Wojsk Obrony Terytorialnej, sojuszu strategicznego ze Stanami Zjednoczonymi, pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, suwerenności energetycznej, trwałości rodziny i wychowania opartego na wartościach chrześcijańskich”. Żądania te wysuwano w jego opinii “w oparciu o siły zewnętrzne”.

“Zwracam się do wszystkich posłanek i posłów o odrzucenie tej negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej” – mówił Macierewicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po przemówieniu marszałka-seniora posłowie złożyli ślubowanie. Uwagę na siebie zwróciło dwoje posłów klubu Lewicy – Anita Sowińska (Wiosna), która podczas ślubowania rozpostarła szalik z napisem “Konstytucja” oraz Maciej Konieczny (Razem), który wzniósł w górę lewą rękę z zaciśniętą pięścią.

Po przerwie w obradach Sejm wybrał Elżbietę Witek z PiS na marszałka Sejmu. Witek nie miała kontrkandydatów, ponieważ inne ugrupowania uznały prawo największego klubu do wyznaczenia marszałka. W głosowaniu nad kandydaturą Witek klub KO wstrzymał się od głosu, podczas gdy poparły ją Lewica i PSL. Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pokazuje to “koniec opozycji totalnej”. Przeciwko Witek zagłosowało koło Konfederacji, ponieważ nie uzyskało od kandydatki odpowiedzi, czy Konfederacja otrzyma miejsce w prezydium Sejmu. “Inne partie udają odwilż” – napisał na Twitterze poseł tego ugrupowania Krzysztof Bosak.

Zgodnie z konstytucją na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu dymisję Rady Ministrów złożył premier Mateusz Morawiecki. Składając dymisję Morawiecki tak długo podsumowywał 4 lata rządów PiS, że marszałek Witek musiała prosić go o zakończenie z powodu przekroczenia limitu czasu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / interia.pl / rmf24.pl / Radio Zet / dorzeczy.pl / prezydent.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply