Austria planuje zakazania noszenia chust w przedszkolach i szkołach, aby walczyć z zagrożeniami dla kultury austriackiej.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz tłumacząc przyczynę chęci wprowadzenia nowego prawa, wskazywał na duże wpływy muzułmanów w jego kraju.

Naszym celem jest stawienie czoła rozwojowi równoległych społeczeństw w Austrii – powiedział szef austriackiego rządu. Polityk dodał również, że muzułmanie pozostają zagrożeniem dla głównego nurtu austriackiej kultury. Dziewczęta w chustach na głowach w przedszkolu lub szkole podstawowej to oczywiście część tego – zaznaczył.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe prawo w Austrii: mandaty za nikaby i burki oraz zakaz rozdawania Koranu

Agencja Reutera podała, że jeżeli nowe ograniczenie zostałoby przegłosowane, to objęłoby dziewczęta w wieku do 10 lat. Mogę powiedzieć, że to nasilające się zjawisko. Kilka dekad temu nie mieliśmy tego w Austrii, a obecnie występuje głównie w przedszkolach islamskich, ale także w publicznych placówkach w Wiedniu i innych miastach – powiedział Kurz. Reuters dodał, że Austria rozważała również narzucenie zakazu noszenia chust przez nauczycieli, jednak porzucono taki plan po debacie dotyczącej symboli religijnych w szkołach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Aby zakaz noszenia chust na głowie wszedł w życie, rząd musiałby uzyskać dwie trzecie głosów w parlamencie. Oznaczałoby to, że Kurz potrzebowałby wsparcia socjaldemokratów lub liberalnej partii Neos.

W 2017 r. Austria zabroniła pełnego zakrywanie twarzy. Zakaz dotyczył m.in. o noszenie burki czy nikabu w miejscach publicznych. Obejmował również szaliki, maski, czy malowanie twarzy „na klauna”. Obostrzenia dotyczą terenów szkół, centrów handlowych, a środków transportu publicznego. Osoby, które nie przestrzegają tego prawa, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 150 euro.

Kresy.pl / wprost.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz