Austriackie władze uderzają w islam

Władze Austrii wydały wojnę „politycznemu islamowi” – zamykają 7 meczetów i grożą deportacją nawet 60 imamów.

Austria może wydalić do 60 imamów wraz z rodzinami w ramach walki z „politycznym islamem” – podała agencja AFP. Zamkniętych zostanie także 7 meczetów.

Austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych wzięło pod lupę związki imamów z Turecko-Islamskim Stowarzyszeniem Kulturalnym (ATIB), oskarżanym o sympatyzowanie z tureckim nacjonalizmem. Oficjalnie chodzi o złamanie zakazu finansowania islamskiego duchowieństwa z zagranicy. Jak ujawnił austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl, krąg sprawdzanych osób może objąć około 60 imamów. Obecnie 40 z nich ma otwarte wnioski o przedłużenie ich pobytu na terytorium Austrii i służby imigracyjne zastanawiają się, czy nie wydalić ich z kraju. Włącznie z członkami ich rodzin deportacja może grozić 150 osobom. Na razie podjęto decyzję o deportacji dwóch duchownych.

Zamkniętych zostanie także 7 meczetów. Jako powód podano rekonstrukcję bitwy pod Gallipoli z czasów I wojny światowej, która odbyła się w jednym z meczetów z udziałem dzieci. W przypadku innego meczetu powodem zamknięcia są zarzuty nielegalnej działalności i uleganie wpływom radykalnej tureckiej organizacji Szare Wilki. Według rządu wszystkie zamykane meczety, poza jednym, należą do Arabskiego Stowarzyszenia Religijnego.

W naszym kraju nie ma miejsca na społeczeństwa równoległe, polityczny islam i radykalizujące tendencje – powiedział w piątek kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Wicekanclerz Heinz-Christian Strache zapowiedział, że podjęte środki to dopiero początek.

W Austrii mieszka około pół miliona muzułmanów, w większości pochodzących z Turcji, oraz 260 imamów.

Decyzja władz w Wiedniu wywołała potępienie Ankary. „Decyzja Austrii o zamknięciu siedmiu meczetów i deportacji imamów pod kiepską wymówką jest odbiciem antyislamskiej, rasistowskiej i dyskryminacyjnej populistycznej fali w tym kraju”, napisał na Twitterze rzecznik prasowy prezydenta Turcji. Sam Erdogan jeszcze w ubiegłym tygodniu nazwał Sebastiana Kurza „niemoralnym kanclerzem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Austria chce ograniczyć noszenie muzułmańskich chust także wśród dzieci

Kresy.pl / PAP / AFP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz