Ukrainie nie należy proponować członkostwa w Unii Europejskiej, powiedział w zeszłym tygodniu austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg – poinformował w niedzielę portal Ukraińska Prawda.

Jak poinformował portal Ukraińska Prawda, austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział, że Ukrainie nie należy proponować członkostwa w Unii Europejskiej.

Chociaż Schallenberg opowiada się za głębszymi więzami między UE a Ukrainą, uważa on, że pełne członkostwo nie jest odpowiednią drogą, a zamiast tego należy podążać innymi ścieżkami. Oznaczałoby to wejście do strefy ekonomicznej UE lub po prostu utrzymanie obecnego status quo, podał austriacki magazyn Heute.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4649.49 PLN    (21.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jeśli chodzi o to, dlaczego Ukraina nie powinna otrzymać statusu kandydata do UE, Schallenberg wskazał na pierwszeństwo państw Bałkanów Zachodnich, które obecnie przystępują do rozmów o akcesji do UE.

Jak informowaliśmy, w czerwcu Ukraina może otrzymać status kandydata do Unii Europejskiej – oświadczyła wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna. Oczekiwania rządu Ukrainy są związane z czerwcowym szczytem UE, podczas którego może zostać podjęta taka decyzja.

Jak napisała, oczekuje się, że w czerwcu Ukrainie zostanie przyznany status kandydata do UE. „To część naszej odbudowy i wygranej z rosyjskim agresorem, który chce zawrócić ukraiński kurs na demokrację” – dodała.

Ukraińskie media zaznaczają, że oczekiwania rządu Ukrainy są związane z czerwcowym szczytem UE, podczas którego może zostać podjęta taka decyzja.

PAP przypomina, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wręczyła w piątek w Kijowie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by KE mogła przedstawić formalnie Radzie Europejskiej opinię w kwestii uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE.

„Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni” – oświadczyła szefowa KE w piątek.

Zełenski zadeklarował po przyjęciu dokumentów, że w ciągu tygodnia będzie gotowa odpowiedź strony ukraińskiej.

Na początku marca br. Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął rezolucję pt. „Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie”. Rekomenduje ona przyznanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał w lutym do francuskiej prezydencji oficjalny wniosek o przyjęcie jej do Unii Europejskiej.

Pod koniec lutego przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zadeklarował, że w UE odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Zobacz także: Polska wraz z grupą państw domaga się statusu kandydata do UE dla Ukrainy

Kresy.pl/Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz