Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan omówili przez telefon możliwe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy – poinformował w niedzielę ukraiński prezydent na Twitterze. Z kolei prezydent Turcji zapewnił, że jego kraj jest gotowy na udzielenie wsparcia w negocjacjach.

Zełenski poinformował, że dzień przed planowaną rozmową Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poruszył z tureckim przywódcą “przebieg procesu negocjacyjnego, koordynację z Turcją oraz innymi państwami gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy”, a także “kwestie związane z potencjałem obronnym Ukrainy oraz światowym bezpieczeństwem żywnościowym, które “jest zagrożone z powodu blokowania ruchu statków na Morzu Czarnym”. 

Zełenski zwrócił też uwagę na konieczność niezwłocznej ewakuacji cywilów z Mariupola.

Z kolei prezydent Turcji zapewnił, że jego kraj jest gotowy na udzielenie wsparcia w negocjacjach. “Prezydent Erdogan powiedział, że jest gotów udzielić wszelkiej możliwej pomocy podczas procesu negocjacyjnego i zaoferować niezbędne wsparcie, w tym mediację” – agencja Reuters cytuje komunikat kancelarii Erdogana.

W sobotę Turcja zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów cywilnych i wojskowych, które lecą do Syrii. Zakaz będzie obowiązywał przez trzy miesiące.

Przypomnijmy, że Rosja złożyła skargę do Turcji w związku ze sprzedażą dronów Bayraktar TB2 Ukrainie. Turecka firma obronna Bayraktar sprzedała drony Ukrainie mimo sprzeciwów ze strony Rosji, a przed inwazją podpisała umowę o większej koprodukcji.

Zobacz także: Zełenski grozi wycofaniem Ukrainy z rozmów pokojowych [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply