Rosja skarży się Turcji na sprzedaż dronów Ukrainie

Rosja złożyła skargę do Turcji w związku ze sprzedażą dronów Bayraktar TB2 Ukrainie, poinformował w piątek turecki urzędnik w rozmowie z agencją prasową Reuters.
Rosja złożyła skargę do Turcji w związku ze sprzedażą dronów Bayraktar TB2 Ukrainie. Agencja prasowa Reuters powołuje się na informacje od wysoko postawionego tureckiego urzędnika.

„Rosjanie są zdenerwowani i od czasu do czasu narzekają na sprzedaż dronów. Kiedyś narzekali i narzekają teraz” – powiedział urzędnik. „Ale już udzieliliśmy odpowiedzi… że są to firmy prywatne i zakupy dronów też były robione przed wojną”.

Turecka firma obronna Bayraktar sprzedała drony Ukrainie mimo sprzeciwów ze strony Rosji, a przed inwazją podpisała umowę o większej koprodukcji.

Po rozmowach pokojowych między negocjatorami w Stambule w zeszłym tygodniu Ukraina wymieniła kilka państw, w tym Turcję i członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, jako możliwych gwarantów bezpieczeństwa Kijowa. Turcja zadeklarowała, że ​​w zasadzie jest gotowa być gwarantem Ukrainy, ale szczegóły formatu wymagają sfinalizowania.

Jak informowaliśmy, według strony ukraińskiej, jest bardzo prawdopodobne, że już w najbliższym czasie prezydenci Ukrainy i Rosji spotkają się w Turcji, najpewniej w Stambule lub Ankarze. Szef frakcji parlamentarnej partii Sługa Narodu i przewodniczący ukraińskiej delegacji na rozmowy z Rosją, Dawid Arachamia powiedział, że Rosja ustnie zaakceptowała projekt porozumienia pokojowego, zaproponowanego przez Ukrainę podczas ostatnich rozmów w Stambule. Dodał jednak, że wyjątkiem jest tu kwestia Krymu.

Jednocześnie, jak podała ukraińska agencja Unian, strona rosyjska potwierdziła, że na dziś projekty dokumentów są opracowane w stopniu wystarczającym do tego, aby przeprowadzić bezpośrednie konsultacje między prezydentami obu państw, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem.

Arachamia zaznaczył, że obecnie przed grupami negocjacyjnymi stoi zadanie „szybkiego opracowania finalnego stadium nie tyle samego dokumentu, co raczej kwestii, które już został poruszone i przygotowanie możliwości spotkania obu prezydentów”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply