Hiszpania, jeden z krajów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa, w poniedziałek zaczął łagodzić surowe ograniczenia dotyczące zakazu przemieszczania się i funkcjonowania obywateli w przestrzeni publicznej. Przywrócono funkcjonowanie niektórych sklepów i zakładów przemysłowych.

Władze Hiszpanii zaczęły w poniedziałek rozluźniać obostrzenia dotyczące funkcjonowania obywateli w przestrzeni publicznej, które zostały wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa – podaje Agencja Reuters. Niektóre sklepy i zakłady przemysłowe znowu zaczęły funkcjonować.

Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii poinformowało w poniedziałek, że łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi aktualnie w kraju 17 489 . Oznacza to, że w ciągu doby przybyło 517 zgonów z powodu choroby COVID-19. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w tym kraju wynosi teraz 169 496 (166 019 dnia poprzedniego).

Był to najniższy, odnotowany do tej pory, dzienny wzrost liczby zakażeń i zgonów w Hiszpanii.

Z racji na hamowanie wzrostu liczby zakażeń i zgonów, hiszpańskie władze zdecydowały się na poluzowanie niektórych restrykcji. W poniedziałek do funkcjonowania wróciły niektóre firmy i przedsiębiorstwa (m.in. z branży budowlanej oraz produkcyjnej).

Mimo to, sklepy, bary oraz miejsca rozrywki w tym kraju pozostaną zamknięte do 26 kwietnia.

Policjanci rozdawali w poniedziałek maseczki osobom, korzystającym z głównych węzłów transportowych.

„Bezpieczeństwo pracowników musi być zagwarantowane. Jeśli zostanie to w minimalnym stopniu zaniedbane, normalne funkcjonowanie społeczeństwa nie będzie mogło zostać wznowione” – oświadczył na antenie radiowej “Cadena Ser” minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska.

Ograniczenia wprowadzone w tym kraju pozwoliły na zatrzymanie wzrostu liczby zakażeń oraz zgonów.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział w niedzielę, że decyzja o ponownym uruchomieniu niektórych sektorów została podjęta po konsultacji z komitetem ekspertów. Zaznaczył, że dalsze postępowanie będzie zależało od bieżącej sytuacji.

„Wciąż jesteśmy daleko od zwycięstwa, od momentu, kiedy będziemy mogli znów zacząć normalne życie, ale zrobiliśmy pierwsze, decydujące kroki na drodze do zwycięstwa” – powiedział Sanchez.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Austriacka minister: Gastronomia i turystyka zaczną wracać do normalnego funkcjonowania na początku maja

Jak pisaliśmy wcześniej, niektóre kraje zaczynają stopniowo łagodzić obostrzenia wprowadzone po wybuchu pandemii koronawirusa. Z tego typu sytuacją mamy do czynienia w Czechach, Austrii, Danii i Norwegii. Znoszenie obostrzeń we wspomnianych krajach także jest stopniowe i dotyczy jedynie części sfer życia.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Polsce. Jak informowaliśmy wcześniej rząd zapowiedział, że po świętach będzie następowało stopniowe „odmrażanie” gospodarki. Premier Morawiecki oświadczył w czwartek, że pierwsze obostrzenia mogą zostać poluzowane najwcześniej 20 kwietnia. Plany zdjęcia niektórych ograniczeń potwierdził w piątek w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Podawaliśmy, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w niedzielę, że KE zamierza w najbliższym czasie przedstawić wytyczne dotyczące stopniowego znoszenia wprowadzonych przez kraje UE restrykcji. „Będziemy musieli nauczyć się żyć z wirusem przez wiele miesięcy, prawdopodobnie do przyszłego roku” – dodała.

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply