Przedstawiciele Komisji Europejskiej opublikowali nagrania z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 stycznia. W wyświetlanych napisach można było wyczytać m.in. “Auchswitz Camp, Poland”. Nie było żadnej wzmianki, że Polska była wtedy okupowana przez Niemcy. Nagrania wywołały burzę w sieci. W niedzielę KE opublikowała poprawioną wersję nagrania.

W opublikowanych nagraniach poszczególni komisarze, m.in. szefowa KE Ursula von der Leyen, przypominają nazwiska wybranych ofiar Holokaustu z różnych części Europy, podając m.in. ich nazwiska oraz miejsca śmierci. Wśród wspomnianych ofiar znalazły się również te zamordowane w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, stworzonym przez okupacyjne władze niemieckie w Oświęcimiu.

Miejsca śmierci ofiar zostały przedstawione poprzez nazwę miejscowości, w której zginęła dana osoba oraz kraju, na którego terenie dana miejscowość znajduje się obecnie. W wyświetlanych na nagraniu napisach można wyczytać m.in. “Auchswitz Camp, Poland”. Nie ma żadnej wzmianki, że Polska była wtedy okupowana przez Niemcy.

Nagrania wywołały burzę w sieci.

Podczas II wojny światowej Niemcy i Rosja zamordowały 6 milionów obywateli Polski. 3 miliony stanowili polscy Żydzi – zamordowani przez Niemców w czasie Holokaustu. KE  przyłącza się do wysiłków mających na celu wybielenie niemieckiej odpowiedzialności za te zbrodnie – i przypisanie jej Polsce, ich ofierze” – podkreślił w anglojęzycznym wpisie były wiceszef MSZ Paweł Jabłoński (PiS), apleując do MSZ o reakcję.

Przeczytaj: “Polskie obozy koncentracyjne” w Politico

Z kolei szef BBN Jacek Siewiera w anglojęzycznym wpisie zwrócił się do przewodniczącej KE Ursuli Von der Leyen, podkreślając, że “podczas II wojny światowej niemieckie obozy koncentracyjne powstawały w różnych europejskich krajach pod niemiecką okupacją”.

Do sprawy odniósł się także szef MSZ Radosław Sikorski (KO). “Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją. Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana, ale szkoda, że polski komisarz UE zawczasu nie zaprezentował polskiego punktu widzenia” – oświadczył Sikorski na platformie X.

Komisja Europejska usunęła opublikowane wcześniej nagrania ze swoich profili. W niedzielę szefowa KE opublikowała nowe nagranie, w którym obok nazw miejscowości widnieją adnotacje o “niemieckich nazistowskich obozach zagłady”.

Zobacz także: Deputowany do Knesetu: Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply