Armenia omawia z Rosją swoje plany przystąpienia do Międzynarodowego Trybunału Karnego

Armenia omawiała z Rosją plany poddania się jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego – podały w niedzielę rosyjskie media, czemu Moskwa zdecydowanie sprzeciwiła się po wydaniu przez sąd nakazu aresztowania prezydenta Władimira Putina.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Reuters, Armenia omawiała z Rosją plany poddania się jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego – podały w niedzielę rosyjskie media, czemu Moskwa zdecydowanie sprzeciwiła się po wydaniu przez sąd nakazu aresztowania prezydenta Władimira Putina.

Erewań oświadczył, że jest gotowy na poddanie sie jurysdykcji sądu, co skłoniło Moskwę do ostrzeżenia przed „poważnymi konsekwencjami”, jeśli tak się stanie.

Sąd w Hadze oskarżył w marcu Putina o zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji setek lub większej liczby dzieci z Ukrainy. Twierdzenie to zostało potępione przez Kreml jako bezsensowne i skandalicznie stronnicze.

Nakaz zobowiązuje 123 państwa członkowskie Trybunału do zatrzymania i przekazania Putina, jeśli postawi on stopę na ich terytorium.

Ambasador Ministerstwa Spraw Zagranicznych Armenii Edmon Marukjan powiedział, że Erewań wysłał do Moskwy „propozycje” w tej sprawie – podała agencja informacyjna TASS. „Odbyło się spotkanie i proces jest w toku” – cytuje jego wypowiedź.

Marukjan powiedział, że plan Armenii dotyczący przystąpienia do Statutu Rzymskiego i poddania go kompetencjom trybunału międzynarodowego „nie był skierowany przeciwko Federacji Rosyjskiej, ale z powodu zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Republiki Armenii przez stronę azerbejdżańską” – podała TASS.

„Nasi rosyjscy partnerzy doskonale o tym wiedzą”.

Już w kwietniu, wiceprzewodniczący parlamentu Armenii Akop Arszakjan powiedział w rozmowie z Armenpress, że rządząca krajem partia nie ma ani chęci, ani zamiaru zatrzymania prezydenta Rosji Władimira Putina, mimo że Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją obowiązki wynikające z Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. „Oczywiście partia rządząca i ekipa nie mają takiego zamiaru ani chęci (zatrzymania Putina – red.)” – powiedział Arszakjan.

Dodał jednocześnie, że wraz z ratyfikacją w kraju Statutu Rzymskiego aresztowanie Putina nie będzie nieuniknione.

„Dzisiaj podpisaliśmy umowę z kolejnym krajem, zgodnie z którą Statut Rzymski nie będzie miał wpływu na nasze stosunki dwustronne. Takie porozumienie jest możliwe z Rosją. Ale to tylko jedna z opcji. Są też inne. Jedno jest pewne: wysłuchałem obaw wyrażanych przez Federację Rosyjską i myślę, że będziemy w stanie zapewnić, że zapewnienie dalszego procesu związanego ze Statutem Rzymskim nie zaszkodzi strategicznym stosunkom między Armenią a Rosją” – powiedział wiceprzewodniczący.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply