Arabia Saudyjska zwróciła się z prośbą do amerykańskiego sędziego o odrzucenie pozwów zarzucających jej pomaganie Al-Kaidzie w przeprowadzeniu zamachów terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton 11 września 2001 roku.

Jak informuje portal Bloomberg, “Michael Kellogg, adwokat reprezentujący Królestwo, powiedział, że raporty Komisji 9/11, FBI, CIA i Komisji Rewizyjnej ds. 9/11 nie znalazły żadnego dowodu na poparcie ataków przez Arabię Saudyjską. ‘Konkluzje, spekulacje, pogłoski nie są wystarczające’ – powiedział Kellogg w czwartek sędziemu George’owi Danielowi podczas rozprawy na Manhattanie”.

Adwokaci rodzin ofiar zamachów twierdzą, że Arabia Saudyjska kierowała pieniądze za pośrednictwem organizacji charytatywnych na konta Al-Kaidy. Przedstawili w sądzie oświadczenia złożone pod przysiegą przez dwóch byłych agentów FBI i byłego senatora Boba Grahama, w których stwierdzono, że urzędnicy Arabii Saudyjskiej udzielili wsparcia dwóm porywaczom, którzy wzięli udział w zamachach 11 września 2001 roku.

„Oficjalne podmioty Arabii Saudyjskiej zapewniają finansowe i innego rodzaju wsparcie osobom w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, które są powiązane z terroryzmem” – napisał były szef wydziału kontrwywiadowczego FBI Mike Rochfort.

David Mitchell, były funkcjonariusz FBI, zaangażowany w śledztwa antyterrorystyczne, również oskarżył Arabię Saudyjską o wspieranie terroryzmu. “Doszedłem do konkluzji, że personel dyplomatyczny i wywiadowczy Królestwa Arabii Saudyjskiej świadomie dostarczył materialnego wsparcia dwóm porywaczom z 11 września i ułatwił spisek z 11 września” – napisał Mitchell.

Natomiast były senator z Florydy i członek senackiej komisji ds. wywiadu, który badał zamachy w ramach oficjalnego śledztwa Kongresu USA, Bob Graham, oświadczył: „Ta krajowa sieć wsparcia została zorganizowana i była koordynowana przez pracowników i przedstawicieli rządu saudyjskiego, działających w ramach hierarchii i zakresu ról przypisanych im przez saudyjski rząd”.

W 2015 roku, Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę JASTA [Justice Against Sponsors of Terrorism Act], która po raz pierwszy zezwoliła na uruchomienie procesów sądowych przeciwko Saudyjczykom w związku z atakami z 11 września 2001 roku. Wcześniej Arabia Saudyjska była objęty immunitetem suwerennym.

Sędzie Daniels nie powiedział kiedy wyda wyrok w sprawie żądań anulowania procesu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Były agent FBI ujawnia: Komisja badająca zamachy z 11 września 2001 roku wprowadziła w błąd opinię publiczną. Agenci Arabii Saudyjskiej pomogli dwóm porywaczom

Kresy.pl / Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply