Amerykańska armia kupi baterie “Żelazna Kopuła” jeśli będą kompatybilne z posiadanymi już systemami

Amerykańska armia jest gotowa odebrać dwa zaprojektowane przez Izrael systemy ochrony przeciwrakietowej „Żelazna Kopuła” – poinformował w czwartek portal Military.

Jak poinformował w czwartek portal, amerykańska armia otrzyma dwa izraelskie systemy ochrony przeciwrakietowej “Żelazna Kopuła”. Jest to system sprawdzony w działaniach na bliskim wschodzie opracowany przez izraelską firmę Rafael Advanced Defense Systems. Jego zadaniem jest wykrywanie, identyfikacja i przechwytywanie nadlatujących rakiet.

Armia ogłosiła plany zakupu Żelaznej Kopuły w lutym 2019 roku, aby zachować zgodność z ustawą o zezwoleniach na obronę narodową w roku 2019, która wymagała od służb wyposażania sił lądowych w dwie baterie systemu do 2020 roku.

Zobacz też: Armia USA zarzuca projekt Żelaznej Kopuły, bo Izrael odmówił zapewnienia kluczowych kodów dostępu

Pierwszy system ma zostać odebrany w grudniu, a drugi w lutym 2021 roku. Nie jest jasne, czy Żelazna Kopuła zaspokoi zapotrzebowanie armii na tymczasową pośrednią ochronę przeciwrakietową. Kluczowym wymaganiem dla systemu będzie wykazanie jego kompatybilności z Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Bitewnego Obrony Powietrznej i Rakietowej (IBCS), który armia wybrała do zarządzania wszystkimi swoimi czujnikami obrony powietrznej i systemami przechwytującymi.

„Zobowiązaliśmy się przed Kongresem, że przyspieszymy to tak bardzo jak to możliwe, ale faktem jest, że nie mamy dziś baterii Żelaznej Kopuły, jeszcze jej nie otrzymaliśmy” – poinformował generał John Murray dowódca Army Futures Command.

Zobacz też: Izrael: Islamski Jihad przeprowadza atak rakietowy

Długoterminowym celem amerykańskiej armii jest zintegrowanie wszystkich jej systemów obrony przeciwrakietowej i pośredniego ognia w jedną sieć – przekazał dziennikarzom Bruce Jette, urzędnik do spraw pozyskiwania sprzętu wojskowego.

„Nasze myślenie to integracja ogólnych systemów, które wspierają się nawzajem” – przekazał Jette. W marcu amerykańska armia informowała, że zrezygnowano z planów zakupu dwóch dodatkowych baterii i rozwoju integracji swoich systemów z tymi powstałymi w Izraelu.

Głównym problemem dla Amerykanów była odmowa dostarczenia armii amerykańskiej kodu źródłowego Żelaznej Kopuły przez Izrael, przez co Amerykanie nie mogli w pełni zintegrować systemu ze swoją obroną powietrzną.

Zobacz też: Izrael ostrzeliwuje Strefę Gazy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od 2011 roku Kongres przekazał Izraelowi ponad 1,5 miliarda dolarów na produkcję baterii Żelaznej Kopuły, opracowanych przez Rafael Advanced Defense Systems. W sierpniu 2011 r. Raytheon i Rafael – którzy współpracowali przy David’s Sling, amerykańsko-izraelskim programie rozwoju współpracy w zakresie obrony przeciwrakietowej – ogłosili umowę zezwalającą Raytheon na sprzedaż Żelaznej Kopuły w Stanach Zjednoczonych.

W 2014 r. Rządy USA i Izraela podpisały umowę o koprodukcji, aby umożliwić produkcję niektórych części systemu Żelaznej Kopuły w Stanach Zjednoczonych.

Kresy.pl/Military.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply