Ukraina otrzyma “wszelką pomoc”, jakiej potrzebuje w walce z wojskami rosyjskimi – oświadczył w piątek prezydent USA Joe Biden.

Amerykański prezydent został zapytany, czy popiera dążenia Polski mające na celu wysłanie czołgów Leopard niemieckiej produkcji na Ukrainę. “Ukraina otrzyma wszelką pomoc, jakiej potrzebuje” – oświadczył Joe Biden, cytowany przez CNN.

W czwartek departament obrony USA oficjalnie ogłosił zatwierdzenie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 2,5 mld dolarów. W skład nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy wchodzi m.in. 59 wozów Bradley z rakietami przeciwpancernymi, 90 wozów Stryker i 53 pojazdy MRAP oraz zestawy przeciwlotnicze Avenger i dodatkowe rakiety do systemów NASAMS i HIMARS, a także rakiety przeciwradarowe HARM.

Z kolei w piątek w amerykańskiej bazie powietrznej Ramstein w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zakładano, że zapadną tam konkretne decyzje w sprawie dostarczenia na Ukrainę zachodnich czołgów, szczególnie Leopard. Okazało się jednak, że pat w tej sprawie.

Zobacz także: USA radzą Ukraińcom, by wstrzymali się ze swoją dużą ofensywą

Jednocześnie, minister obrony Niemiec Boris Pistorius zaprzeczył, aby Berlin jednostronnie blokował dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. Wcześniej minister obrony Niemiec powiedział, że nikt nie wyklucza, iż czołgi Leopard mogą być dostarczone lub że może być zgoda na dostawy od innych krajów. Zastrzegł zarazem, że należy z ostrożnością podchodzić do tego, by teraz te czołgi „po prostu tak przekazać”.

Przypomnijmy, że premier Polski Mateusz Morawiecki zasugerował, że Warszawa może przenieść na Ukrainę kompanię niemieckich czołgów bez zgody Berlina, jeśli będzie zbyt długo czekać na zgodę.

Przeczytaj: Polska wyszkoli i wyposaży ukraińską jednostkę szczebla brygady

edition.cnn.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. aviserv
  aviserv :

  Dla zdrowiej psychicznie osoby nie do pomyślenia jest żeby myśleć o zabiciu drugiego człowieka. A ten wespół z innymi nie cofają się przed planowaniem unicestwienia tysięcy ludzi. Chory jest ten świat i te zakulisowe dzialania w celach zysku.

  • r2d2
   r2d2 :

   Myślisz o ataku wielkiego kraju (jakim niewątpliwie jest Rosja) na znacznie mniejszy i biedny kraj jakim jest Ukraina?
   To zgadzam się z Tobą.
   Rosja wielokrotnie napadała np. na Polskę i Polaków. Zbrodnie których się dopuszczali na Polakach i skala jest przerażająca.
   Rusyfikacja, zesłania, grabież, prześladowania i terror Słowian (ponoć Ruscy to Słowianie) na innych Słowianach wyklucza jakiekolwiek wspólnoty.
   Dla tego nigdy Polacy i Rosjanie nie byli sprzymierzeni, nigdy w przeszłości a to o czymś świadczy.

   • Poznaniak74
    Poznaniak74 :

    Zapewne za te dostawy na Ukrainę będzie odpowiedzialny syn “Józia” Biden’a Hunter, który wcześniej był odpowiedzialny za handel “ruskim gazem” w ramach ukraińskiej spółki “BURISMA” (zresztą z niejakim tow. Kwaśniewskim) prawda POPISowy The Bill’u?