Myślę, że w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Leopard Ukrainie ten mur runie, jak runął mur berliński – oświadczył w sobotę w Bydgoszczy mer Lwowa Andrij Sadowy. Wyraził opinię, że aktualnie Ukraina najbardziej potrzebuje Leopardów, śmigłowców i Patriotów.

Mer Lwowa Andij Sadowy był gościem Campus Academy. To kontynuacja Campusu Polska Przyszłości, organizowanego latem w Olsztynie. Sobotnie spotkanie w Bydgoszczy jest pierwszym z cyklu kilku wydarzeń zaplanowanych na najbliższe miesiące. Sadowy zaznaczył, że w piątek oczekiwano na wyniki rozmów w Ramstein, na decyzję dotyczącą wysłania czołgów Leopard na Ukrainę, lecz tak się nie stało. „Niemcy jeszcze kręcą, ale myślę, że ten mur runie, jak runął mur berliński” – powiedział, cytowany przez portal WNP.

„Jesteście wolnymi ludźmi wolnego świata, my też jesteśmy wolnymi ludźmi. Ale wasza niepodległość jest stała, a u nas niepodległość to długi czas, ostatnie 30 lat to było przygotowane się do narodzin państwa. Teraz cały świat widzi to państwo – piękne, potężne, niezłomne” – dodał, zwracając się do uczestników wydarzenia.

Zobacz także: „Na jego przykładzie wyrosło nowe pokolenie” – mer Lwowa chwali Stepana Banderę

W piątek w amerykańskiej bazie powietrznej Ramstein w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zakładano, że zapadną tam konkretne decyzje w sprawie dostarczenia na Ukrainę zachodnich czołgów, szczególnie Leopard. Okazało się jednak, że pat w tej sprawie.

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zaprzeczył, aby Berlin jednostronnie blokował dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. Wcześniej minister obrony Niemiec powiedział, że nikt nie wyklucza, iż czołgi Leopard mogą być dostarczone lub że może być zgoda na dostawy od innych krajów. Zastrzegł zarazem, że należy z ostrożnością podchodzić do tego, by teraz te czołgi „po prostu tak przekazać”.

Przypomnijmy, że premier Polski Mateusz Morawiecki zasugerował, że Warszawa może przenieść na Ukrainę kompanię niemieckich czołgów bez zgody Berlina, jeśli będzie zbyt długo czekać na zgodę.

Przeczytaj: Polska wyszkoli i wyposaży ukraińską jednostkę szczebla brygady

wnp.pl / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  Mur zbudowało ZSRR (przez chwilę ZSRR). Za murem żyli Polacy, Węgrzy, Słowacy, Czesi, Rumuni, Ukraińcy, Bułgarzy, itd.
  Mur był granicą więzienia które zafundowali nam despoci z Moskwy.
  Dzisiaj Ukraina próbuje wyzwolić się z tego więzienia „bratniej pomocy” z karabinem przy skroni. Dzisiaj to Ukraińcy płacą krwią za „przyjaźń” i Ruskiego „miru”.
  Ciekawe kiedy upomną się o wolność Białorusini, Czeczeni i inne narody żyjące w więzieniu zwanym Rosja.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Nie kłam. Ukraińcy byli takimi samymi gospodarzami ZSRR jak Rosjanie, Białorusini, Kazachowie czy inne sowieckie narody i to także Ukraińcy byli despotami z Moskwy. To ukraińscy bolszewicy w 1920 dotarli pod Warszawę oraz Lwów i to Ukraińcy z Ukraińskiej SRR jako żołnierze Armii Czerwonej najechali nas w 1939 roku. Ukrainiec Nikita Chruszczow był szefem państwa sowieckiego w latach 1953-1964 a teraz „ruski mir” ma się na Ukrainie o wiele lepiej niż w Rosji. Ukraińskie złodziejstwo, ukraińska korupcja, ukraiński nepotyzm, ukraińskie kumoterstwo uzupełniają się z banderyzmem tego kraju.

   • r2d2
    r2d2 :

    Ruscy się kruszą bo i Ukraińcy, Czeczeni czy Kazachowie twierdzą że z Ruskimi nie mają wiele wspólnego poza „miłością” z pistoletem przy głowie. Miłość z cyklu albo jesteście częścią Rosji albo nie ma dla was miejsca ;).
    Pamiętajmy że Polska nigdy nie miała sojuszu z Ruskimi ale miała wielki sojusz z Litwą, Ukrainą, Białorusią który zaowocował wygraną m. in. w bitwie pod Grunwaldem i rozkwitem za czasów PR obojga narodów.
    Na wschód od Polsk powinni rządzić Polacy tak jak to było przed wiekami.
    Jesteś zapewne przeciwny co jest oczywiste kiedy Twoim interesem jest interes Putasa i jego ZSRR NKWD/KGB i Rosji.

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Nie było nigdy „wielkiego sojuszu z Ukrainą i Białorusią” pomimo tego, że teren dzisiejszej Ukrainy i Białorusi były częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jak sama nazwa wskazuje była to Rzeczpospolita DWÓCH narodów czyli Polaków i Litwinów (do których zaliczano także Żmudzinów) a RUSKIE wojsko które wzięło udział w bitwie pod Grunwaldem należało arystokracji litewskiej mającej swoje ziemie na dzisiejszej Białorusi a więc nie twórz swojej własnej historii bo masz na celu wcisnąć kit o jakiejś więzi pomiędzy nie istniejącą do 1917 roku RUSKĄ (ukraińską) państwowością a Polską.