We wrześniu Polska uczestniczyła w Wielkiej Brytanii w spotkaniu dotyczącym rozwoju europejskiej i NATO-wskiej naziemnej obrony powietrznej. Chodzi o inicjatywę DIAMOND. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele innych europejskich rządów.

Spotkanie odbyło się 12 września w Wielkiej Brytanii. Brał w nim udział m.in. brytyjski podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności James Cartlidge. Polskę reprezentował Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia i Pełnomocnik Ministra ON do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej gen. bryg. Michał Marciniak. Dotyczyło europejskiej współpracy w opracowaniu i produkcji zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD), w ramach inicjatywy DIAMOND (Delivering Integrated Air and Missile Operational Networked Defences).

“Inicjatywa ta może być komplementarna lub stać się alternatywą, dla przedstawionej w tym roku przez Niemcy inicjatywy europejskiej tarczy ESSI (European Sky Shield Initiative)” – zwraca uwagę we wtorek Dziennik Zbrojny.

Podczas spotkania wskazano główne obszary współpracy w ramach inicjatywy DIAMOND: dzielenie się i wymiana informacji dotyczących słabości naziemnych systemów obrony powietrznej w Europie w odniesieniu do współczesnych zagrożeń, w celu poprawy ich zdolności; wsparcie europejskiego przemysłu obronnego, w tym tam gdzie to możliwe, poprzez zamawianie europejskich rozwiązań z obszaru naziemnych systemów obrony powietrznej; dokonanie oceny potencjału rozwoju przyszłościowych pocisków rakietowych naziemnej obrony powietrznej, w tym w oparciu o istniejące pociski rakietowe z rodziny CAMM; a także ustalenie w jaki sposób państwa europejskie mogą w przyszłości weryfikować i rozwijać naziemne systemy obrony powietrznej z wykorzystaniem istniejących: dwustronnych, wielostronnych i instytucjonalnych programów szkoleń i ćwiczeń.

Uczestniczące w spotkaniu państwa mają rozważyć poparcie dla przedstawionej inicjatywy i wskazać w jakich obszarach oraz jakie konkretne działania mogłyby realizować.

W przypadku z wymienionych wyżej czterech kluczowych obszarów ma nastąpić wybór jednego lub kilku państw, które będą ich liderami. Możliwe jest ustanowienia także nowych obszarów współpracy.

Wielka Brytania planuje zebrać od każdego z państw wnioski ze spotkania. Mają zostać opisane w formie listu intencyjnego, które podpisanie nastąpi na następnym spotkaniu.

DIAMON może być alternatywą dla przedstawionej w tym roku przez Niemcy inicjatywy europejskiej tarczy ESSI.

Nad wspólną tarczą antyrakietową w ramach ESSI pracuje 19 państw Europy. Nie ma wśród nich Polski, która posiada w tym zakresie własny program. Szef MON deklarował, że inicjatywa nie jest dla Polski interesująca, bo „my już dysponujemy całym systemem, a nasi partnerzy dopiero ten system budują”.

Jak informowaliśmy, w październiku ubiegłego roku szef MON, ówczesny wicepremier Mariusz Błaszczak przekazał, że Inicjatywa Europejskiej Tarczy Powietrznej nie jest dla Polski interesująca, bo „my już dysponujemy całym systemem, a nasi partnerzy dopiero ten system budują”. Zwrócił uwagę, że Polska ws. obrony powietrznej współpracuje z Wielką Brytanią i USA.

Wyraził wówczas opinię, że Niemcy nie posiadają odpowiednich kompetencji w zakresie obrony przeciwlotniczej. Dzień później mówił, że European Sky Shield to projekt, który „być może powstanie”.

Polska rozwija zdolności obrony przeciwlotniczej w ramach programów Wisła, Narew czy Pilica+.

Czytaj także: MON: pierwsze strzelanie systemu Mała Narew zakończone sukcesem

Zobacz: Zawarto umowy na amunicję do systemów Pilica i Rosomaków

dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply