Ponad 8 tys. dzieci-obcokrajowców otrzymuje świadczenie 500+. W tym roku trafi do nich szacunkowo ponad 48,6 mln zł – zdecydowanie najwięcej do dzieci Ukraińców, a także Rosjan, Bułgarów i Białorusinów.

Według danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za I kwartał br., obcokrajowcy mieszkający w Polsce mogą otrzymywać na swoje dzieci świadczenie 500+. Obecnie otrzymuje je 8108 dzieci z innym obywatelstwem niż polskie. Dla porównania, w ubiegłym roku takich dzieci było nieco więcej, 8139. Szacunkowo, w tym roku na świadczenia 500+ dla dzieci obcokrajowców zostanie przeznaczone 48,648 mln zł.

Informacje na ten temat upublicznił na Twitterze analityk ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Jarosław Mundry, który otrzymał je w ramach dostępu do informacji publicznej.

Przeczytaj: We Wrocławiu z 500 plus korzysta ok. 300 rodzin ukraińskich

Podobnie jak w ubiegłym roku, największą grupę wśród dzieci obcokrajowców otrzymujących 500+ Ukraińcy (3947, wzrost o niemal 23 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Ponadto, trafia do nich relatywnie najwięcej – w tym roku szacunkowo 23,682 mln zł, czyli blisko połowa wszystkich środków, które w tym roku mają dostać dzieci obywateli ukraińskich z Polski. Jak informowaliśmy w marcu 2016 roku, Ukraińcy posiadający w Polsce kartę pobytu czasowego z pozwoleniem na pracę będą mogli ubiegać się o 500 zł na dziecko.

Przeczytaj: Polski sąd: Ukraińcy mają prawo do 500+, nawet jeśli cała rodzina nie mieszka w Polsce

Czytaj także: Kielce: 500 zł dla Ukraińców

Na drugim miejscu za Ukraińcami znaleźli się Rosjanie (585, rok temu 558), a dalej Bułgarzy (482, rok temu 354), Białorusini (432, 342 w 2017 roku), Wietnamczycy (355, 524 w 2017 roku) i Rumuni (256, 123 w ubiegłym roku). W przypadku obywateli innych krajów, jak Chiny, Turcja czy Indie, w każdym przypadku chodzi o mniej niż 100 osób.

PRZECZYTAJ: Do Polski przybywa coraz więcej cudzoziemców [+GRAFIKA]

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, w ciągu ostatnich 10 lat liczba dzieci z obcym obywatelstwem, które przyszły na świat w Polsce wzrosła niemal dziesięciokrotnie. Ukraińców rodzi się w naszym kraju prawie 40 razy więcej, niż w 2007 roku. W 2017 roku w naszym kraju urodziło się 2705 dzieci z niepolskim obywatelstwem. Dla porównania, dziesięć lat wcześniej, w 2007 roku, przyszło ich na świat tylko 281. Najliczniejsze w tej grupie są dzieci ukraińskie, blisko 60 proc. W 2017 roku w Polsce było ich ponad 1590, czyli prawie 40 razy więcej, niż w 2007 roku.

Jak informowaliśmy, rząd PiS otwiera granice Polski przed masową imigracją. Od 1 lipca obowiązuje  rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, które uchyla ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców w niemal trzystu zawodach. Zezwolenie na pracę jest dzięki temu wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, które zostało podpisane przez minister Elżbietę Rafalską. Rozporządzenie szeroko otwiera granice Polski przed imigrantami zarobkowymi z całego kraju.

Wcześniej poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Lisiecki przyznał, że świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” mogą także trafiać do ukraińskich dzieci, zamieszkujących stale na Ukrainie. Pytany, czy przysługujące polskim rodzinom świadczenia należą się także tym cudzoziemcom, którzy podejmując w Polsce legalną pracę pozostawili jednocześnie swoje dzieci za wschodnią granicą, odpowiedział:

– Nie sposób wykluczyć tego, że osoby, które zamieszkują na terenie Polski i będą chciały tu zostać, uzyskać obywatelstwo, będą również objęte programem „500 plus”.

Dodał także, że na terytorium naszego państwa przebywa aktualnie bardzo liczna grupa Ukraińców. – Trzeba się zastanowić w jaki sposób ich asymilować. Być może także program „500 plus” będzie miał taki cel i skutek. – podkreślił.

Czytaj więcej: Poseł PiS chce asymilować Ukraińców programem 500 plus

twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply