Ukraińcy posiadający w Polsce kartę pobytu czasowego z pozwoleniem na pracę będą mogli ubiegać się o 500 zł na dziecko. Według niektórych szacunków, może to dotyczyć nawet miliona osób.

Jak czytamy na portalu 500pl.pl program Rodzina 500 Plus przewiduje przekazywanie świadczenia na dziecko także obcokrajowcom, którzy mieszkają w Polsce. Warunkiem jest, by rodzina zamieszkiwała na terenie naszego kraju, a także posiadanie karty pobytu czasowego. Dotyczy to w głównej mierze Ukraińców, którzy bardzo łatwo uzyskują zgodę na pobyt czasowy z kategorią karty pobytu z pełnym dostępem do rynku pracy. Nie wymaga to żadnych złożonych weryfikacji. Zezwolenie na pobyt stały, trudniejsze do uzyskania, nie jest wymagane.

Taką interpretację potwierdzają deklaracje Ministerstwa Rodziny na stronie internetowej:

„W przypadku pozostałych obcokrajowców, którzy przebywają w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz tych, którzy posiadają kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, warunkiem przyznania świadczenia jest zamieszkiwanie w Polsce wraz z rodziną.”

Według informacji minister Elżbiety Rafalskiej, świadczenie może objąć nawet 100 tysięcy obcokrajowców. Według szacunków, w Polsce przebywa i pracuje obecnie co najmniej 650 tys. Ukraińców. Niewykluczone, że biorąc pod uwagę różnicę płac w Polsce i na Ukrainie, może to być dodatkowym argumentem przemawiającym za wyjazdem. Zdaniem portalu 500pl.pl, może to być również okazja do nadużyć.

500pl.pl/ Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. pro_patria
  pro_patria :

  Kretynizm pisiorów po raz kolejny powala. Program 500+ miał na celu POPRAWĘ SYTUACJI DEMOGRAFICZNEJ POLAKÓW, przyrost mieszkańców NARODOWOŚCI POLSKIEJ, nie zaś otwarcie kolejnej drogi dla wspierania dziczy oraz zachęcanie ich do przyjazdu w jeszcze większej ilości do Polski w celu wyłudzania świadczeń socjalnych. Musimy, wzorem przedsiębiorców wyjść na ulicę w celu zaostrzenia postanowień Ustawy i ograniczenia ich TYLKO do osób NARODOWOŚCI POLSKIEJ !!!

 2. ulan-kresowy
  ulan-kresowy :

  Słowa ze strony ministerialnej klucz to “wysokich kwalifikacji” i “wraz z rodziną”. Moim zdaniem wysokie kwalifikacje to nie przerzucanie obornika lub bycie 5 pomocnikiem murarza a rodzina takiego “gastarbeitera” musi być na terenie RP więc pieniądz wraca. Ilu z nich spełnia te warunki.

 3. malkontent
  malkontent :

  Nie dziwi mnie to , przeciez PISdzielcy to najeźdźca i okupant. Dlatego nie podnosza kwoty wolnej od podatku bo to dotyczyłoby wszystkich mało zarabiających a nie tylko patologię z kilkunaściorgiem dzieci. W Hiszpanii 42 tyś zł kwota wolna od podatku !!!!!!!!!!!! podobnie w Wielkiej Brytanii , ale po co bede strzępił język

 4. greg
  greg :

  500+ tylko dla obywateli RP czyli ludzi z polskim obywatelstwem! Takie oczywiste, ale do niektórych tłuków widzę, nie dociera. Polacy partycypują w unijnych świadczeniach socjalnych bo są też obywatelami UE. A 90% przebywających u nas Ukraińców tylko UPAiny.

 5. greg
  greg :

  Pisiorskie fleje i matoły jak zwykle dały ciała. Ukrainiec spoza UE, bez obywatelstwa polskiego czy unijnego, jest zwykłym turystą lub krótkookresowym imigrantem zarobkowym. Tylko za 10% z nich są odprowadzanie jakiekolwiek składki ZUS, większość z nich nie ma NIP-u ani PESEL-a, a przy swoich niskich, a ponadto ukrywanych dochodach, podatku dochodowego płacą tyle, co kot napłakał, czyli praktycznie nic. Dość często kradna i dewastują mienie. Ci, którzy są krócej niż 6 mies., to nawet gdyby chcieli tu płacić podatek dochodowy, to i tak muszą go płacić na Ukrainie. Do tego nawet VAT-u płacą mało, bo maja zwrot 23% VAT na granicy za wszystkie wywożone z Polski towary. Czy te matoły, fleje i frajerzy z pisu chcą by ludzie wyszli na ulice, bo to przekracza już ludzkie pojęcie?!!! Przy ponad 1 000 000 000 000 zł długu publicznym (ZADŁUŻENIU), zamiast przyrost demograficzny Polaków i polskich obywateli, chcą wspierać przyrost napływowych ukraińców?! To w ślad za nimi napłyną zaraz inni cudzoziemcy i też za frajer będa im musieli płacić 500+. Np. takim muslimskim kebabiarzom bez obywatelstwa. Polacy tego nie zniosą! A ja obserwuję, że Ukraińcy na swoich forach i w sieciach, coraz bardziej intensywnie radzą się i informują nawzajem o tych pisiorskich niedoróbkach i furtkach. Zeby dobrze rządzić trzeba umieć przewidywać i mieć głowę na karku.