Zełenski podpisał nową ustawę mobilizacyjną

Nowa ustawa mobilizacyjna, podpisana przez prezydenta Ukrainy, obniża wiek poborowych z 27 do 25, a także wprowadza obowiązkowe szkolenie wojskowe dla młodych Ukraińców.

We wtorek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podpisał pakiet nowelizacji aktów prawnych, czyli tzw. nową ustawę mobilizacyjną, przyjętą 11 kwietnia br. przez parlament.

Ustawa wprowadza szereg zmian w zasadach powoływania do wojska, wzbudzających na Ukrainie kontrowersje. Przede wszystkim, wiek poborowych został obniżony z 27 do 25 lat. Mobilizowani mogą być mężczyźni do 60 roku życia.

Ponadto, do czasu odwołania mobilizacji, mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają obowiązek noszenia ze sobą książeczki wojskowej (ściślej – wojskowy dowód rejestracyjny). Muszą też okazywać ją na wezwanie policji, oficerów mobilizacyjnych oraz strażników granicznych. Wszyscy w wieku poborowym muszą też w ciągu 60 dni uaktualnić swoje dane w wojskowych komendach uzupełnień, dotyczące m.in. adresu zamieszkania czy informacji kontaktowych.

Nowa ustawa określa też kategorie mężczyzn w wieku poborowym, którzy są wyłączeni z poboru, w tym z określonych względów zdrowotnych lub rodzinnych.

Jednocześnie, ustawa zawiera zapisy, umożliwiające wskazanie przez poborowych jednostki, do której chcieliby trafić. Wprowadzono też nagrody oraz dodatkowe urlopy za zniszczenie lub zdobycie broni, sprzętu wojskowego lub pojazdów bojowych wroga. Coroczny urlop podstawowy udzielany jest w częściach w ciągu roku kalendarzowego, przy czym część zasadnicza wynosi 15 dni lub więcej. Jeden miesiąc służby liczy się jako trzy, jeśli dana osoba została bezpośrednio wysłana na tereny działań bojowych w okresie stanu wojennego.

Ponadto, nowa ustawa znosi czasową służbę wojskową i wprowadza obowiązkowe szkolenie ogólnowojskowe, szczególnie na uczelniach wyższych. W okresie stanu wojennego ma ono trwać do 3 miesięcy, a do 5 miesięcy w czasie pokoju. Zasadniczo, bez przejścia takiego przeszkolenia nie będzie można pracować w budżetówce.

Osoby uchylające się od służby wojskowej mają ponosić konsekwencje w postaci ograniczenia prawa do prowadzenia pojazdów. Wcześniej projekt ustawy zakładał także ograniczenie możliwości wyjazdu za granicę oraz blokadę rachunków bankowych. Zapisy te zostały jednak usunięte przed drugim czytaniem. W przypadku ograniczenia wyjazdów, jest to już uregulowane w przepisach.

Czytaj także: Blisko połowa potencjalnych ukraińskich poborowych nie jest gotowa iść do wojska [Sondaż]

Ukrinform / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply