W związku ze wszczęciem przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego kontrolnego postępowania sprawdzającego wobec gen. Jarosława Gromadzińskiego, SKW informuje, że takie działania podejmowane są „w przypadku uzyskania nowych informacji wskazujących, iż osoba posiadająca ważne poświadczenie bezpieczeństwa nie daje rękojmi zachowania tajemnicy”.

Jak pisaliśmy, Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego generała broni Jarosława Gromadzińskiego, dotychczasowego dowódcy Eurokorpusu. W związku z tym został w trybie natychmiastowym odwołany ze stanowiska i wezwany z powrotem do kraju. Poinformowało o tym w środę Ministerstwo Obrony Narodowej.

W czwartek Służba Kontrwywiadu Wojskowego opublikowała komunikat w sprawie generała Gromadzińskiego.

 

„Służba Kontrwywiadu Wojskowego, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 756 z późn. zm.), wszczyna z urzędu kontrolne postępowanie sprawdzające w przypadku uzyskania nowych informacji wskazujących, iż osoba posiadająca ważne poświadczenie bezpieczeństwa nie daje rękojmi zachowania tajemnicy” – podano.

SKW wspomniało też, że w latach 2021-2023 wszczęła około 150 kontrolnych postępowań sprawdzających wobec żołnierzy, funkcjonariuszy SKW oraz pracowników całego resortu obrony narodowej. Poinformowano też, że takie postępowanie w podstawowym terminie trwa do sześciu miesięcy, przy czym w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać jednorazowo przedłużone na okres kolejnych sześciu miesięcy.

Ponadto, samo postępowanie jest dwuinstancyjne, a więc od negatywnej decyzji SKW osobie sprawdzanej przysługuje odwołanie do premiera. Proces jest też kontrolowany sądowo – administracyjnie.

„Obecnie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, również w następstwie przeprowadzonego w pierwszym kwartale br. audytu działalności Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2015-2023, kierując się dobrem ochrony informacji niejawnych, wszczyna kontrolne postępowania sprawdzające wobec osób pozostających w jej właściwości, niezależnie od zajmowanego stanowiska służbowego i posiadanego stopnia” – zaznaczono.

Sm Gromadziński skomentował decyzję o swoim odwołaniu, zamieszczając oświadczenie w mediach społecznościowych. Napisał w nim, że przez 34 lata swojej służby zawodowej „zawsze dobro służby, dobro Ojczyzny stawiał na pierwszym miejscu, często kosztem rodziny”. Zaznacza też, że zawsze godnie reprezentował mundur polskiego żołnierza. Zapewnia również, że nie ma sobie nic do zarzucenia i wierzy, że wszczęta przez SKW procedura kontrolna zakończy się dla niego pozytywnie.

Na zajmowane przez gen. broni Jarosława Gromadzińskiego stanowisko w trybie natychmiastowym wyznaczony został inny oficer. Jak podano, został nim gen. Piotr Błazeusz.

Anglojęzyczny serwis Newsweek zaznacza, że w mediach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia i plotki, według których postępowanie ws. gen. Gromadzińskiego ma związek z Rosją. Tego rodzaju domniemania rozpowszechniane są też w ukraińskiej przestrzeni medialnej. Portal zaznacza, że oficjalne informacje i komentarze niczego takiego nie sugerują.

RMF FM powołuje się z kolei na Nicolasa Gros-Verheyde, francuskiego specjalistę ds. obronności i twórcę portalu B2PRO. Jego zdaniem, odwołanie generała Gromadzińskiego w taki sposób jest czymś zaskakującym. Uważa, że może to być też pewien sygnał dla wojskowych, nominowanych za rządów PiS, żeby pamiętali wobec kogo mają zachować lojalność.

Eurokorpus, mieszczący się we francuskim mieście Strasburg, jest kwaterą główną wielonarodowego korpusu. Założony przez Francję i Niemcy w 1992 roku, obecnie składa się z personelu z sześciu krajów ramowych i pięciu krajów stowarzyszonych. Państwa ramowe oddają Eurokorpus do służby Unii Europejskiej i NATO. W 2022 roku Polska stała się szóstym krajem ramowym.

Interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply