W drugiej połowie grudnia 2021 Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dostarczyła terminowo ostatnią partię 17 sztuk Robotów Patrolowo Przenośnych – model Robot Inżynieryjny 1806 – dla Sił Zbrojnych RP. Podkreślono, że roboty zostały przekazane razem z zestawem części zamiennych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP poinformowała we wtorek o zakończeniu dostaw Robotów Patrolowo-Przenośnych – model Robot Inżynieryjny 1806 do Wojska Polskiego. “Dostawę robotów poprzedziło szkolenie operatorów, serwisantów i instruktorów na terenie 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym” – podkreślono w komunikacie.

Dostawa 17 sztuk RPP została zrealizowana jako ostatni z etapów wykonania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 35 kompletów Robota Patrolowo-Przenośnego – model Robot Inżynieryjny 1806.

RI 1806, źr. piap.lukasiewicz.gov.pl

RI 1806, źr. piap.lukasiewicz.gov.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polskie roboty pirotechniczne PIAP GRYF dla włoskiego rządu [+FOTO/VIDEO]

Robot Patrolowo-Przenośny o masie 75 kg jest platformą wykorzystywaną przez wojska inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Robot jest sterowany bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów, zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.

Maksymalna prędkość RI 1806 wynosi 10 km/h. Robot posiada napęd gąsienicowy. Pozwala mu to na sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. Gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że w październiku br. zespół inżynierów z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa przeprowadził pierwszą na świecie, udaną próbę lotu rakiety doświadczalnej napędzanej silnikiem rakietowym wykorzystującym proces wirującej detonacji, zasilanego ciekłymi materiałami pędnymi. Próba została przeprowadzona 15 września br. na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. Silnik rakietowy, zgodnie z planem, pracował przez 3,2 s. rozpędzając rakietę do prędkości około 90 m/s. Pozwoliło to na osiągnięcie przez rakietę pułapu 450 m.

W styczniu br. podpisano umowę pomiędzy przedstawicielami Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz amerykańskiego koncernu General Electric w sprawie przedłużenia współpracy strategicznej na następne 15 lat oraz dalsze rozwijanie Engineering Design Center. Według oficjalnego komunikatu, to jeden z największych ośrodków technologicznych w Europie i jedno z najbardziej znanych na świecie biur projektowych działających na potrzeby GE. Mieści się ona na terenie Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w Warszawie.

piap.lukasiewicz.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply