Wojsko zostanie zaangażowane w pilnowanie przestrzegania kwarantanny – podał w niedzielę portal RMF FM. W niedzielę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Było to pierwsze spotkanie zespołu od czasu wprowadzenia pełnych kontroli na granicach, zakazu wjazdu dla cudzoziemców oraz zawieszenia wszystkich regularnych lotów (loty czarterowe są obsługiwane). Jak podaje portal, zespół rządowy miał dziś zająć się przede wszystkim zapewnianiem dyscypliny kwartantannowej.

Niemal wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski, z wyjątkiem kierowców ciężarówek i busów oraz osób pracujących tuż za granicą, zostaną objęte od niedzieli obowiązkową dwutygodniową kwarantanną.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne państwo wprowadza stan wyjątkowy z powodu koronawirusa

„O ile wczoraj objętych kwarantanną było  nieco ponad 2 tys. osób, to teraz tą kwarantanną może zostać objętych kilkadziesiąt tysięcy osób” – stwierdził Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczył, że należy się upewnić, że wszyscy będą przestrzegać tej kwarantanny. Jak podaje portal, celem dzisiejszego spotkania było m.in ustalenie, czy do policjantów chodzących po domach i sprawdzających obecność osób na kwarantannie, mają dołączyć także wojskowi.

Za złamanie warunków kwarantanny grozi kara w wysokości 5000 złotych. Osoba łamiącą ją może także trafić do przymusowej izolatki.

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Przywrócono kontrole na wszystkich granicach. Odbywa się klasyczna odprawa graniczna wraz z procedurą sanitarną. Cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Polski. Zawieszone zostają regularne międzynarodowe połączenia osobowe lotnicze i kolejowe, ale nie samochodowe. Obywatele Polski wracający w ten sposób do kraju będą przechodzić 14-dniową kwarantannę – w domu bądź w miejscu wyznaczonym przez wojewodę. Osoby, u których na granicy zostaną stwierdzone symptomy chorobowe, będą przekazywane do najbliższego szpitala.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych obiecało wsparcie dla Polaków chcących wrócić do kraju z zagranicy.

rmf24.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. pjk77
    pjk77 :

    A nasza nadzieja, Konfederacja z Bosakiem na czele – chyba zadowolona? Jakoś tak się chyba wojska domagał po naradzie u Mateuszka… Ale ale, 5000 za wyjście do sklepu? Dla „wolnościowca” to chyba mało – od razu kulka, nie? W końcu ma być „silne państwo”. Konfa degeneruje się (demaskuje?) o wiele szybciej niż K15…