Szanghajska Organizacja Współpracy – jeden z czołowych formatów współpracy państw azjatyckich i Rosji powiększy się o ważne państwo.

Iran, mający do tej pory w SzOW status obserwatora, jeszcze w tym roku stanie się pełnoprawnym członkiem organizacji. Informację taką podał, przy okazji obrad w Moskwie, pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Uzbekistanu Władimir Norow. To właśnie ten kraj przeprowadzi przyjęcie Iranu jako przewodniczący SzOW.

“W Samarkandzie będzie także podpisane memorandum o zobowiązaniach Iranu jako członka SzOW” – słowa Norowa zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti. Agencja przypomina, że liderzy dotychczasowych państw członkowskich poparli przyjęcie Iranu w szeregi organizacji jeszcze we wrześniu zeszłego roku.

Prezydent Władimir Putin zaznaczył przy tym, że Rosja zawsze popierała zaakceptowanie wniosku Teheranu.

RIA Nowosti przypomniała, że SzOW nie jest pierwszym ważnym formatem współpracy z przewodnią rolą Chin, w którym chce uczestniczyć Iran. Pod koniec czerwca, na szczycie formatu BRICS Irańczycy zadeklarowali wolę przystąpienia także do tej grupy Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

Powstała w 2001 r. SzOW łączyła pierwotnie Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan czyli wszystkie poradzieckie republiki Azji Środkowej poza Turkmenistanem. W 2017 r. organizacja rozszerzyła sią o ważne państwa azjatyckie – Indie i Pakistan.

Status obserwatora w SzOW mają Mongolia, Iran, Afganistan i Białoruś. Status „partnera w dialogu” natomiast Armenia, Azerbejdżan, Kambodża, Nepal, Sri Lanka i Turcja. Z kolei Bangladesz, Syria i Egipt aspirują dopiero do stania się takim właśnie partnerem.

SzOW stała się dla Moskwy i Pekinu mechanizmem uzgadniania własnych interesów w regionie, ale też koordynacji polityki wobec prób jego penetracji ze strony Stanów Zjednoczonych. Region ten jest również wrażliwy na zagrożenie terrorystyczne ze względu na swój muzułmański charakter i sąsiedztwo niestabilnego Afganistanu i SzOW koncentruje się w tej chwili właśnie na kwestiach szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Ale Azja Środkowa ma także wielkie znaczenie geoekonomiczne bowiem znajdują się tam ogromne złoża gazu ziemnego, ropy i metali ziem rzadkich, odgrywa też coraz większą rolę tranzycie towarów miedzy Chinami a Europą. Sprawia to, że organizacja staje się coraz bardziej atrakcyjna.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply