Od poniedziałku 8 listopada nieszczepieni nauczyciele i urzędnicy na Ukrainie będą mogli zostać zwolnieni z pracy. W ramach sprzeciwu wobec tej decyzji setki osób przeszło w manifestacji w Kijowie.

Dokument opublikowany przez ukraińską radę ministrów stwierdza, że ​​kierownictwo rządowych agencji, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji powinno usunąć z pracy pracowników, którzy odmawiają szczepienia przeciwko Covid-19, a których zawody znajdują się na liście obowiązkowych szczepień.

Wymóg ten nie dotyczy jednak osób, które mają bezwzględne przeciwwskazania do szczepienia przeciwko Covid i posiadają odpowiednią opinię lekarską.

7 października Ministerstwo Zdrowia Ukrainy zatwierdziło listę zawodów, w których pracownicy muszą się szczepić.

Zgodnie z prawem szczepienie jest obowiązkowe dla: pracowników centralnych organów rządowych i ich oddziałów terenowych; regionalnej administracji państwowej i jej pododdziałów; pracowników instytucji edukacyjnych wszystkich szczebli, niezależnie od ich własności.

Kijowski Rejonowy Sąd Administracyjny wszczął postępowanie ws. zarządzenia Ministerstwa Zdrowia o wykazie zawodów, dla których szczepienie jest określone jako obowiązkowe. Sąd wyznaczył rozprawę przygotowawczą na 25 listopada.

W środę kilkaset osób zablokowało ruch w centrum ukraińskiej stolicy Kijowa w proteście przeciwko restrykcjom wobec koronawirusa i obowiązkowym szczepieniom, które rząd wprowadził w celu powstrzymania nowych infekcji.

Szczepienia stały się obowiązkowe dla niektórych pracowników państwowych, a w strefach „czerwonej” strefy, w tym w Kijowie, tylko osoby zaszczepione lub z ujemnym wynikiem testu na COVID mogą wejść do restauracji, siłowni i transportu publicznego.

Protestujący, w tym wielu młodych ludzi, trzymali plakaty z napisami, takimi jak „Powiedz nie paszportom COVID”, „Chroń nasze dzieci” i „Powiedz nie ludobójstwu COVID”.

Ukraina pozostawała w tyle za innymi krajami europejskimi w zdobywaniu szczepionek na koronawirusa w tym roku i teraz stara się przekonać sceptyczną opinię publiczną do ich przyjęcia. W pełni zaszczepione jest 17,5 proc. populacji.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania: 60 tys. pracowników domów opieki może stracić pracę przez przymus szczepień

Kresy.pl / kmv.gov.ua / 112.international / reuters.com