Litewscy medycy walczący z koronawirusem dostaną 60-100 proc. podwyżki

Litewski parlament jednogłośnie zatwierdził we wtorek podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem.

Jak podała agencja BNS, podwyżki mają wynieść od 60 do 100 proc. Obejmą one pracowników służby zdrowia, którzy pracują na pierwszej linii walki z epidemią koronawirusa, w tym rezydentów.

Podwyżka będzie obowiązywać z mocą wsteczną od początku powszechnej kwarantanny, czyli od 16 marca. Nowelizacja została opracowana po tym, jak w zeszłym tygodniu litewski Sejm nie uchwalił poprzedniej wersji projektu ustawy z powodu sporu między partią rządzącą a opozycją.

Opozycja domagała się podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników służby zdrowia, a nie tylko personelu medycznego biorącego udział w zwalczaniu epidemii. We wtorek zagłosowała za nową propozycją, którą uznała za rozwiązanie kompromisowe.

We wtorek podawano, że na Litwie już 135 lekarzy zaraziło się koronawirusem. Kolejny prawie tysiąc medyków znajdowało się w izolacji. To prawie jedna czwarta ludzi odbywających kwarantannę po kontakcie z osobą chorą.

Do piątku na Litwie wykryto 999 przypadków zarażenia przy 36,5 tys. wykonanych testów. Zmarło 17 osób (w piątek liczba ta zwiększyła się do 22). Wiadomo o 54 przypadkach wyleczenia z choroby COVID-19.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosja będzie dodatkowo płacić medykom walczącym z koronawirusem – lekarzom nawet 4,5 tys. zł

Kresy.pl / lrt.lt / baltnews.lt

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz