Zgodnie z decyzją prezydenta Rosji, rosyjscy lekarze i pracownicy medyczni zajmujący się zakażonymi koronawirusem mają dostawać dodatki do pensji, w wysokości od 1,4 tys. do 4,5 tys. zł.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin polecił ustanowić na trzy miesiące dodatkowe wypłaty dla rosyjskich lekarzy i personelu medycznego. Poinformował o tym na telekonferencji z gubernatorami poszczególnych obwodów Federacji Rosyjskiej. Na ten cel ma zostać przeznaczonych ponad 10 mld rubli z budżetu federalnego (równowartość około 560 mld zł). Pieniądze mają w najbliższym czasie trafić do poszczególnych jednostek administracyjnych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Ludzie powinni otrzymywać takie wypłaty na czas, bezzwłocznie – podkreślił Putin. – Oni działają teraz bezinteresownie, jak jeden zespół.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wszyscy lekarze mają otrzymywać miesięcznie dodatki do pensji w wysokości 80 tys. rubli (niespełna 4,5 tys. zł), natomiast młodszy personel medyczny po 25 tys. rubli (1,4 tys.). Ponadto, lekarzom i pielęgniarkom pracującym w pogotowiu ratunkowym (średni personel medyczny) będzie wypłacane po 50 tys. rubli (2,8 tys. zł), a felczerom (ratownikom medycznym) i kierowcom karetek – po 25 tys. rubli.

Prezydent Rosji podkreślił też, że pilnym zadaniem lokalnych władz jest podniesienie poziomu gotowości ośrodków medycznych i zwiększenie ich możliwości. Dodatkowo, Putin polecił też przedłużyć na 6 miesięcy możliwość odłożenia płatności składek na ubezpieczenie społeczne dla małych i średnich firm. Kazał też rządowi, przy współpracy z bankiem centralnym, przygotować program dodatkowego wsparcia dla biznesu, mający pomów firmom maksymalnie chronić miejsca pracy, a także pensje pracowników.

Dodatkowo, Putin ogłosił środki wsparcia socjalnego dla rosyjskich obywateli. Rodziny z dziećmi, poza zasiłkami dla bezrobotnych i przewidzianych 5 tys. rubli na każde dziecko, będą wypłacane dodatkowe 3 tys. rubli na każdego niepełnoletniego. Zaznaczył też, że koronawirus zostanie pokonany.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w Rosji szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. Liczba wszystkich odnotowanych zarażeń przekroczyła już w tym państwie ponad 10 tysięcy. 9 kwietnia wzrosła ona o 1489 przypadków. Zarażeni są obecnie w 50 na 85 regionów i miast wydzielonych Rosji (włączając anektowane Krym i Sewastopol). Bezwzględna większość zakażonych nadal koncentruje się w rosyjskiej stolicy. W Moskwie odnotowano już 6698 przypadków, przy czym w ciągu bieżącej doby liczba ta wzrosła o 857 jak podała agencja informacyjna Interfax. W otaczającym stolicę obwodzie moskiewskim zakażonych jest 748 osób.

Czytaj także: Rosyjskie wojsko wysyła pomoc medyczną do Serbii

Gazeta.ru / novayagazeta.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz