Rosyjskie wojsko wysyła pomoc medyczną do Serbii

Jak poinformowała w piątek Agencja Prasowa Reuters, Rosja wyśle do Serbii swoje wojsko z transportem pomocy medycznej. Sprzęt ma pomóc Serbom w walce z pandemią koronawirusa.

Moskiewski oddział AP Reuters poinformował w piątek, że Rosja wyśle do Serbii jedenaście wojskowych samolotów z pomocą medyczną. Ma to pomóc serbskiemu rządowi w opanowaniu pandemii wirusa.

„Głowy państw omówiły środki podjęte w walce z pandemią koronawirusa w obu krajach, a także szanse na praktyczną współpracę w tym obszarze” – głosi oficjalny komunikat. „W duchu tradycyjnej rosyjsko – serbskiej przyjaźni, zgodziliśmy się wysłać pomoc humanitarną do Serbii, w celu powstrzymania rozwoju koronawirusa”.

Jak informowaliśmy, Władimir Putin zaproponował Donaldowi Trumpowi wysłanie pomocy medycznej dla ogarniętych epidemią koronawirusa Stanów Zjednoczonych. Amerykański prezydent zaakceptował tę ofertę.

Ze słów Pieskowa wynika, że Putin zasugerował Trumpowi, że gdy „amerykańscy producenci sprzętu medycznego i materiałów nabiorą tempa”, odwzajemnią się Rosji pomocą, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rozmowa Trumpa i Putina dotyczyła też sytuacji na rynku ropy naftowej, której cena jest najniższa od 17 lat. Według Waszyngtonu obaj przywódcy zgodzili się co do ważności ustabilizowania globalnych rynków energii. Jak podaje Reuters, komunikat ten wstrzymał we wtorek spadek cen ropy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosja wysłała już pomoc medyczną do ogarniętych epidemią COVID-19 Włoch. Jak pisaliśmy, po rozmowie premiera Włoch Giuseppe Conte z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, rosyjskie ministerstwo obrony dostało rozkaz przygotowania pomocy dla najbardziej dotkniętego koronawirusem kraju w Europie. W ciągu dwóch dni Rosjanie wysłali do Włoch kilkanaście samolotów z lekarzami i pomocą medyczną. Akcję mocno nagłośniono podkreślając, że pomoc trafia do kraju, który w ramach UE wspiera antyrosyjskie sankcje. Wkrótce potem włoski dziennik La Stampa podał, że „osiemdziesiąt procent rosyjskich zapasów jest kompletnie bezużyteczna, lub ma małą przydatność” a pomoc udzielona Włochom jest tylko pretekstem do prowadzenia swojej polityki międzynarodowej. Ambasador Rosji we Włoszech nazwał te doniesienia „efektem zepsutego umysłu”.

Zobacz także: Trump: dlaczego nie rozmawiamy z Rosją, a rozmawiamy z Niemcami?

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz